Jak se liší pojištění domácnosti a nemovitosti a kde je pořídit nejvýhodněji

Jak se liší pojištění domácnosti a nemovitosti a kde je pořídit nejvýhodněji

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jak pojištění nemovitosti, tak domácnosti má za úkol chránit váš domov a zajistit, abyste v krizových situacích nepřišli o střechu nad hlavou. Ať už váš domov nešťastnou náhodou vyhoří, nebo se na něm vyřádí zloději, dobře uzavřená pojistka uvede váš domov do původního stavu. Historicky je na uzavření této pojistky navíc nejvhodnější doba – jak říká expert na pojištění Aleš Rothbarth, ceny nabídek spíše za poslední dobou klesají.

Víte, jaký je rozdíl mezi pojištěním domácnosti a nemovitosti? „Pojištění domácnosti se vztahuje na vybavení bytu nebo domu. Běžně zahrnuje nábytek, elektrospotřebiče, televize, rádia, knihy, oblečení, sportovní potřeby, ceniny, šperky, klenoty a další věci, které určíte. Současně mohou být pojištěny i takzvané stavební součásti, kterými se rozumí například plovoucí podlaha, kuchyňská linka nebo obklady stěn a stropů. Do pojištění spadají obvykle i prostory mimo byt, například půda nebo sklep,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, odborník z internetové společnosti Klik.cz, která se zaměřuje na online srovnání nabídek komerčního pojištění – od povinného ručení přes havarijní až k cestovnímu nebo právě pojištění domácnosti a nemovitosti.

Naopak pojištění nemovitosti zahrnuje stavbu jako takovou, tedy stěny, stropy, střechu, okna, okapy a omítky. Spadne-li vám při vichřici strom na dům a poškodí střechu, pojištění domácnosti nestačí a budete potřebovat pojištění nemovitosti. Pojištění nemovitosti může navíc zahrnovat i vedlejší stavby, do kterých se řadí plot, kůlna, zahradní domek nebo bazén. „Pokud vlastníte nemovitost, ať už je to byt či dům, měli byste mít vždy sjednáno pojištění domácnosti i nemovitosti. Bydlíte-li v pronájmu a máte v něm své vybavení a osobní věci, zvažte určitě pojištění domácnosti,“ doplňuje Aleš Rothbarth.

Cenová náročnost a pojistné podmínky

Ceny za pojištění domácnosti se odvíjejí od hodnoty pojištěných věcí, běžně se pohybují v řádu stovek měsíčně, pokud jde o domácnost se standardním vybavením. Dejte si také pozor na pojistné podmínky, zejména co máte automaticky v základu a co je třeba připojistit zvlášť. „Základní varianta většinou pokrývá škody způsobené živelnou pohromou, tedy vichřicí, deštěm, krupobitím, bouřkou či výbuchem. Některé pojišťovny mají v základním balíčku i pojištění škod způsobených následkem poškozeného vodovodního zařízení nebo elektrorozvodů. Co bývá častým problémem, je pojištění proti zatečení vody do bytu nebo domu při dešti. V mnoha případech toto pojištění není obsaženo ve standardní pojistce, přestože si to mnoho klientů myslí. Chcete-li mít jistotu, zkontrolujte si pojistné podmínky a v případě potřeby toto riziko připojistěte,“ říká Aleš Rothbarth z Klik.cz.

Pojištění domácnosti i nemovitosti si nyní můžete sjednat online, aniž byste museli někam chodit. Po vyplnění tří základních údajů o vaší domácnosti nebo nemovitosti dostanete přehledně seřazené nabídky pojišťoven. V případě zájmu obdržíte smlouvu a veškerou dokumentaci na e-mail. Smlouvu nemusíte podepisovat ani zasílat zpět. Akceptujete ji tím, že ji zaplatíte. Tento způsob uzavírání smluv se nazývá uzavření smlouvy na dálku a upravuje jej občanský záko

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: