Průvodce hraček k Vánocům pro děti v předškolním věku

Průvodce hraček k Vánocům pro děti v předškolním věku

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vánoční svátky jsou za dveřmi a společně s nimi vyvstává otázka, co dát svým ratolestem pod stromeček. Připravili jsme pro vás seznam vhodných a nevhodných dárků pro děti v předškolním věku.

V předškolním věku prochází dítě neuvěřitelně rychlým vývojem a přímo závratným tempem rozvíjí své schopnosti a dovednosti. Výběr hraček by proto měl tento vývoj respektovat a napomáhat rozvíjet.

Vhodné jsou hračky, které pomáhají rozvíjet hrubou i jemnou motoriku a smyslové vnímání. Příkladem jsou zažehlovací korálky HAMA ve velikosti MAXI, které se skládají na speciální podložky dle předlohy nebo vlastní fantazie. Pořídit je můžete na webu kreativni-hracky.com, kde je k dostání široké množství setů. Vybrat tak můžete takové vzory, které jsou vašemu dítěti nejbližší.

Myslet je potřeba i na rozvoj slovní zásoby a komunikace. Dítě navštěvující školku může během několika málo dnů od ostatních dětí pochytit nežádoucí výrazy nebo žvatlání a je poté znovu na rodičích přizpůsobit jeho mluvu k obrazu svému. K tomu slouží nejrůznější obrázkové knížky či veršované hádanky.

Děti v předškolním věku mají také často chuť něco objevovat a zkoumat, a to i za cenu toho, že něco nenávratně zničí. Je proto vhodné jejich touhou rozebírat směřovat tam, kde to rodičům nebude vadit. Příkladem jsou nejrůznější stavebnice či kostky.

V tomto věku jsou však děti schopné i pochopit pravidla nejrůznějších společenských karetních či deskových her, jako je například pexeso. To rozvíjí logické myšlení a rozpoznávání barev a tvarů. Myslete i na to, že mezi čtvrtým a šestým rokem děti rádi napodobují, a to například nejrůznější profese nebo klidně i své rodiče. Koupit proto můžete i takové hračky, které jim v tom pomohou. Příkladem je stůl s nářadím, kuchyňka pro děti, prodejna apod.

Naopak jako nevhodné dárky se jeví elektronika, na kterou je v tomto věku opravdu brzo. Tím máme na mysli i dětem přizpůsobené tablety nebo imitace mobilních telefonů. Rodiče si tak akorát připraví půdu na to, že se děti ponoří do online světa o něco dříve, než je zdrávo.

Množství dárků pod stromeček

Ošemetná je i otázka toho, kolik dárků vlastně dětem pod stromeček nadělit. Odpověď na ni totiž nezávisí jen na finančních možnostech rodičů, ale taktéž na tom, jak se děti snažíme vychovávat. Přestože bychom jim tedy nejraději dali úplně vše, co si zamnou, to dost dobře nejde. Je vhodné ctít pravidlo, že méně je někdy více a směřovat děti k tomu, že dárky nejsou všechno. Mnohem důležitější je to, že je rodina pospolu a všichni jsou zdrávi.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: