Provedli jste rekonstrukci bytu či domu? Nezapomeňte na revizi pojištění

Provedli jste rekonstrukci bytu či domu? Nezapomeňte na revizi pojištění

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Máte za sebou rekonstrukci bydlení? Dejte o tom vědět pojišťovně. Hodnota majetku se totiž s největší pravděpodobností zvýšila a je nutné revidovat stávající smlouvu. Proč tomu tak je? A co by se stalo, kdybyste smlouvu neupravili?

Pojistná částka

Ať už máte sjednané pojištění nemovitosti, domácnosti nebo oboje, všechny typy pojištění majetku se sjednávají na určitou pojistnou částku. Tato částka vyjadřuje hodnotu vašeho majetku a je bernou mincí pro pojišťovnu v případě pojistné události. Z udané částky se vypočítává výše pojistného plnění s ohledem na rozsah škod.

V praxi se setkáváme s případy, kdy je pojistná částka určena špatně. Nemovitost můžeme tzv. nadpojistit nebo podpojistit. V případě nadpojištění je pojistná částka určena moc vysoko a neodpovídá hodnotě nemovitosti. Pokud dojde k pojistné události, pojišťovna však k výpočtům použije reálnou hodnotu, nikoli tu stanovenou. Pro obyvatele domu či bytu to znamená, že mohou roky platit zbytečně vysoké pojištění a stejně nakonec dostanou jen poměrnou část s ohledem na škody a hodnotu vybavení.

Pokud naopak nemovitost podpojistíme, v případě pojistné události je výše vyplacené částky vypočítána z udané pojistné hodnoty. Vyplacena je jen poměrná část. Tak sice platíte nižší pojistné, zároveň vám ale pojistné pokryje případné škody jen částečně.

Rekonstrukce zvyšuje hodnotu nemovitosti

K podpojištění pak nejčastěji dochází v případech, kdy nemovitost projde rekonstrukcí. Nové vybavení totiž zvýší její hodnotu, bez revize pojistné smlouvy to ovšem při pojistné události nehraje žádnou roli. Revizi ovšem proveďte i v případě, že jen dokoupíte nové vybavení. Smlouvu s pojišťovnou projděte vždy, když pořídíte nové vybavení, elektroniku nebo třeba nábytek. Také při jakékoli renovaci nebo když pořídíte dražší sportovní vybavení nebo třeba umělecké dílo. Pozor si dejte i na případy, kdy obdržíte šperky a jiné cennosti.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti

Je však třeba rozlišovat dva hlavní druhy pojištění majetku. Zatímco pojištění domácnost bere v potaz zejména vybavení, tedy vše, co můžete vzít a odnést, pojištění nemovitosti zahrnuje části domu, jako jsou zdi, podlahy nebo střecha. Měli byste tedy vědět, jaký druh pojištění máte sjednaný a podle toho se řídit. Pokud tedy máte sjednané pojištění nemovitost a pořídíte si nějaké umělecké dílo, revizi dělat nemusíte.

Jednou za čas je také dobré poohlédnout se po nabídkách jiných pojišťoven. Nenabízí nějaké bonusy nebo jiné výhody? Srovnat pojištění majetku můžete online na internetových srovnávačích, jako je například Porovnej24.cz. Vybrané pojištění můžete online rovnou i sjednat a zaplatit. Jen se ujistěte, že stávající smlouvu můžete bez sankcí ukončit.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: