Profesionální obchodník radí, jak na investice v roce 2021

Profesionální obchodník radí, jak na investice v roce 2021

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Investování se v posledních letech těší velkému zájmu laické veřejnosti a také přílivu nováčků. Zájem o investice do značné míry akcelerují technologické možnosti a faktorem jsou bezesporu také příznivé sociální a ekonomické podmínky. Minulý rok jsme byli svědkem, a někteří také účastníkem, jízdy na horské dráze způsobené globální pandemií Covidu-19. Proto se obzvláště těm méně zkušeným traderům mohou hodit investiční rady pro letošní rok, které se odvíjejí od kvalifikované prognózy událostí hýbajícími světem investic.

Trhy loni zažily nebývalou volatilitu, některé z nich doslova lítaly nahoru a dolů a chvíli to vypadalo, že to období nestability snad neskončí. Loňské události ovlivňující pohyby na investičních trzích byly opravdu bezprecedentní a logická je otázka, kam to vše povede v roce následujícím.

„Největší hrozbou budoucích let je inflace. Ta je sama o sobě známým a předpokládaným ekonomickým jevem a každý stát se ji snaží rok co rok udržet v přijatelných mezích procentuálního růstu. V roce 2021 to bude složitý úkol i pro státy s jinak stabilní ekonomikou – a to právě následkem loňské koronavirové krize. Ve vztahu k inflaci nebudou hrát roli pouze opatření a deficity, na které světové ekonomiky v rámci ochrany zdraví občanů přistoupily. Roli budou hrát i soukromé společnosti, taktéž tvrdě zasažené vládními restrikcemi. Dá se předpokládat, že jedním ze způsobů, jak se vyrovnat s následky opakovaných lockdownů, bude pro ně zvýšení ceny za produkty a služby. A právě to se také promítne do konečného růstu inflace,“ vysvětluje Jaroslav Brychta, hlavní finanční analytik přední české brokerské společnosti XTB.

Nestabilní dolar a akciové indexy

Ze všech světových měn globální pandemie zasáhla nejvíce právě americký dolar a v porovnání s ostatními měnami má pro něj současná krize dalekosáhlé následky. „Důvody pro to jsou nasnadě – Spojené státy patří mezi ekonomicky nejhůře zasažené země. Nepříznivé ekonomické situaci nepřispěly ani rozsáhlé lesní požáry v Kalifornii, kvůli kterým přišly tisíce lidí o svůj domov, a také ostrá obchodní válka s Čínou, kterou rozehrál dnes už býval americký prezident. V součtu všech těchto faktorů nám vychází, že jsme svědkem nebývalého nárůstu dluhu USA a ekonomické nejistoty, která se přímo podílí na citelném oslabení hodnoty amerického dolaru vůči euru a dalším měnám. Budoucnost dolaru je zatím nejistá,“ vysvětluje Brychta.

Pokud s určitou nadsázkou vyhodnotíme americký dolar jako největšího propadlíka loňského roku, na opačném pólu se nacházejí akciové indexy. Díky obrovskému objemu peněz, které do oběhu světové ekonomiky pumpují vlády jednotlivých zemí, se dá předpokládat, že část těchto peněz skončí právě na finančních trzích. To bude posilovat růst komodit a drahých kovů, ale právě i akcií a akciových indexů, které nakonec mohou z krize vytěžit nejvíce.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: