Prodejte svou nemovitost dříve, než praskne realitní bublina

Prodejte svou nemovitost dříve, než praskne realitní bublina

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vlastníci nemovitostí, kteří se za poslední dva roky odhodlali k prodeji, měli žně. O tom není pochyb. Ceny nemovitostí šly totiž do astronomických výšin, a tak není divu, že se čím dál častěji lidé ptají, kdy v Čechách konečně praskne realitní bublina. Názory na tuto problematiku se však rozcházejí. Nejčastěji se od odborníku ovšem můžeme setkat s názorem, že nadcházející rok bude tím zlomovým. Máte-li tak do budoucna v plánu svou nemovitost prodat, na nic nečekejte. Ideální čas je teď.

Právě nyní je doba na to, kdy si můžete dovolit trochu zariskovat a prodejem nemovitosti vydělat. Vše má ovšem svá pro a proti a nárůst cen nemovitostí jde ruku v ruce s přísnějšími podmínkami pro získání hypotečního úvěru. Ceny nemovitostí jsou tak sice vysoké, avšak počet vážných zájemců se úměrně s tím snižuje. Nechcete-li tak přijít o část zisku, na řadu přichází vhodná strategie. „Ano, v dnešní době se vyplatí nemovitost prodat. Je však nutné brát v potaz druhou stranu, tedy kupce. Ti se v drtivém procentu případů tak či onak musí do konce života zadlužit a splnění podmínek pro získání hypotéky jim zanechá pár vrásek. Proto je v současnosti důležitější než kdy jindy postupovat chytře,“ vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska a na trhu funguje již 25 let.

Klíčovým je dle Kindla například správné stanovení tržní ceny, které jde ruku v ruce se znalostí dané lokality. „Střední Čechy a města s dobrým spojením do Prahy jsou aktuálně velkým trendem. Stěhují se sem především rodiny, pro které je bydlení v Praze sice drahé, mají však jisté finanční zázemí. Důkazem je například město Beroun, které v posledních letech zažívá naprostý boom a aktuálně je v Berouně a okolí rozestavěno hned několik projektů. To musí vlastník nemovitosti vědět, pomůže mu to totiž ve stanovení správné tržní ceny. Tu je třeba určit nejen s ohledem na stav nemovitosti, ale v potaz je nutné brát i polohu a aktuální situaci na realitním trhu,“ dodává Kindl.

Zároveň je si ale nutné uvědomit, že žádná nemovitost není stejná a zohlednit byste tak měli i nejrůznější odlišnosti a rozdíly. „Majitel nemovitosti v tomto ohledu není a nikdy nemůže být zcela objektivní a málokdo má navíc potřebné know-how. Při prodeji nemovitosti teď ale není prostor na chyby. Pokud totiž majitel určí cenu moc nízko, přijde o část možného zisku. A pokud ji naopak určí moc vysoko, o nemovitost nebude zájem. Řešením bohužel není ani strategie postupného snižování ceny. Dlouho inzerovaná nemovitost je totiž automaticky považována za podezřelou,“ říká Jakub Kindl.

Ten však zároveň upozorňuje na to, že při prodeji může dojít i k dalším nezdarům. Jedním z nich je například i nekvalitní prezentace nemovitosti. „Spolupráce s realitními kancelářemi je poměrně běžná, a jsou to právě makléři, kteří vědí, jak nemovitosti správně inzerovat. Podíváte-li se například na běžnou inzerci nemovitostí, zřetelně poznáte rozdíl mezi nemovitostmi inzerovanými odborníky a mezi nemovitostmi inzerovanými soukromými vlastníky. To je ale kámen úrazu. Nechcete-li snižovat ze svých nároků, musíte být vidět a musíte potenciálním zájemcům o koupi poskytnout dobrý důvod, proč se o vaši nemovitost zajímat,“ upozorňuje Kindl na častý problém nezdaru při prodeji nemovitosti.

Nejrůznější patálie vás však mohou čekat během celého procesu, za předpokladu, že nakonec najdete perspektivního zájemce. Ve hře jsou ovšem miliony, a o ty jen tak nikdo přijít nechce. „Celá problematika se možná může zdát jednoduchá. Stanovit cenu, vyvěsit fotografie online, uspořádat osobní prohlídku, podepsat smlouvu a vyinkasovat peníze. Realita je však jiná a pokud by to fungovalo takto, nebylo by třeba realitních makléřů. Já jsem však toho názoru, že ve chvíli, kdy jde o takovou částku, která vás může zajistit do konce života, není čas hrát si na hrdinu. Určitě tak doporučuji odhodlat se k prodeji v nejbližší době, ale za pomoci profesionálů bude celý proces bez rizik a s příslibem vyššího zisku,“ uzavírá Jakub Kindl za Domov Reality.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: