Prodeji nemovitostí nahrávají levné hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti

Prodeji nemovitostí nahrávají levné hypotéky a zrušení daně z nabytí nemovitosti

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Od března tohoto roku jsme byli svědky hned několik zajímavých úkazů na poli realit. Nejprve jsme v přímém přenosu sledovali, jak celý realitní trh prakticky přes noc zamrzl. Nikdo nekupoval, nepronajímal, ani neprodával. Společností následně řádně zahýbaly debaty o případném zrušení daně z nabytí nemovitosti, které se následně staly skutečností, a vody zvířila i reakce České národní banky na krizi způsobenou pandemií koronaviru, kdy byla snížena základní úroková sazba na 0,25 %, a tím začalo docházet k postupnému zlevňování hypoték napříč bankami. Kde ale s ohledem na uplynulé události stojíme nyní?

S největšími změnami se aktuálně potýká asi nejvíce diskutovaný segment realitního trhu, a tím je krátkodobý pronájem. Ten totiž v posledních letech v České republice zažíval obrovský boom a díky pestré nabídce bytů k pronájmu jej začali vyhledávat nejen „low budget“ turisté, ale mnohdy mu dávali přednost i podnikatelé či rodiny s dětmi. S brutálním úbytkem turistů však zeli po dobu několika měsíců nájemní byty určené ke krátkodobému pronájmu prázdnotou a pokud tam stále jsou, pravděpodobně zejí prázdnotou i nadále. Mnoho z nich je však aktuálně nabízeno k dlouhodobému pronájmu, což má po několika dlouhých letech za následek to, že v některých lokalitách nabídka začíná uspokojovat poptávku. Paradoxně se tak ale děje v době, kdy lidé i přes nestabilní ekonomiku preferují nemovitost koupit.

Investice do nemovitosti je nyní zcela opodstatněná. Již totiž víme, že nás žádný výrazný pokles cen nečeká, a pokud někdo o koupi vlastního bydlení v posledních letech přemýšlel, nyní je opravdu nejvhodnější doba. Nabídka v některých lokalitách převyšuje poptávku, zejména v Praze, kde bylo těchto bytů na krátkodobý pronájem mnoho. Jednak jsou teď hypotéky asi nejlevnější za poslední tři roky a zároveň je nejvyšší čas jednat. Některé banky totiž na nastalou situaci reagují tak, že zpřísňují posuzování finanční situace žadatelů a velmi jednoduše se může stát, že hypotéku nedostane například někdo, kdo je zaměstnán v jednom z pandemií postižených oborů,“ vysvětluje Jakub Kindl, spolumajitel rodinné realitní kanceláře Domov, která se již více jak 25 let specializuje na oblast Prahy a Berounska.

A přestože jsme v posledních měsících byli svědkem dalšího a dalšího snižování úrokových sazeb a některé banky aktuálně nabízí hypoteční úvěr s úrokem nižším než 2 %, dle Jakuba Kindla už není moc prostoru pro další zlevňovací manévry. Stát se prý může pravý opak. „Na konci října bude konec úvěrového moratoria, které umožnilo klientům bank odložit si splátky úvěrů a je možné, že dojde k nárůstu počtu klientů, kteří nebudou schopni splácet hypoteční úvěry. V takovém případě je tak velmi pravděpodobné, že úrokové sazby porostou. Říjen a listopad tohoto roku se tak zdají být pro investici do nemovitosti nejvhodnější dobou,“ upozorňuje Kindl.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Jak již bylo řečeno, trhu s nemovitostmi pomohlo i zrušení daně z nabytí nemovitosti, které v druhé polovině září konečně odsouhlasili poslanci a následně jej podepsal i prezident Miloš Zeman. Nadále taktéž zůstává odpočet úroků, který mě být v původním znění zákona zrušen od roku 2021. „Kupující si stále může odečítat úroky z úvěry na bydlení, došlo ale k úpravě výše limitů odpočtu úroků. Současný limit 300 tisíc korun platí jen do konce roku, poté si budou moci lidé úroky odečítat jen do výše 150 tisíc korun. Pokud tak kupující transakci dobře načasuje, reálně si nemovitost zlevní nejen díky levnější hypotéce, ale rozdíl v odpočtu úroků může dělat klidně i dvacet tisíc ročně. Osobně bych tak s nákupem moc neváhal,“ uzavírá Jakub Kindl za realitní kancelář Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: