Prodej nemovitosti přes realitní kancelář: V čem vám makléři mohou pomoci?

Prodej nemovitosti přes realitní kancelář: V čem vám makléři mohou pomoci?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Prodej nemovitosti s sebou zpravidla přináší zásadní otázku, zda využít služeb realitního makléře či nikoli. Ti mají totiž v České republice poměrně nevalnou pověst a nespočet negativních zkušeností ostatních ovlivňuje smýšlení lidí, kteří se na prodej chystají. My jsme ovšem toho názoru, že zkušený realitní makléř dokáže celý proces značně usnadnit, a tak není od věci si jej k prodeji nemovitosti přizvat.

Problémy prodeje nemovitosti na vlastní pěst

Jaké konkrétní potíže ale mohou při prodeji nemovitosti nastat?  Jedním z častých problémů je například špatné stanovení prodejní ceny. Ta je totiž ovlivněna hned několika faktory, o kterých ovšem majitel nemovitosti nemusí mít takové znalosti. „Správné stanovení prodejní ceny je naprosto klíčové pro rychlý a výhodný prodej. Pokud je totiž cena stanovena moc nízko, přijde majitel nemovitosti o značný zisk a pokud je zase stanovena moc vysoko, nemovitost se neprodá. Bohužel poté nefunguje ani postupné snižování ceny. Zájemci o nemovitost či realitní kanceláře mají většinou  o aktuální nabídce nemovitostí k prodeji přehled a všimnou si nejen snížení ceny, ale i toho, když je nemovitost inzerována moc dlouho. Takový objekt se poté stává podezřelým a není pro kupce zajímavý,“ upozorňuje na jedno z rizik při prodeji Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov, která se specializuje na oblast Prahy a Berounska a na trhu působí již 25 let.

Jak ale může majitel nemovitosti postupovat, aby stanovil prodejní cenu správně? „Nevyužije-li prodejce služby realitní kanceláře nebo si alespoň nenechá udělat odhad ceny od profesionálů, je nutné mít nejen základní znalosti o aktuální situaci na trhu a o dané lokalitě, ale stejně tak důležité je se umět od nemovitosti oprostit. Ti, kteří prodávají nemovitosti, jež byla doposud jejich domovem, mají tendence ji hodnotit velmi subjektivně, což je samozřejmě pochopitelné. Pak ale bohužel dochází k tomu, že cenu nemovitosti nadhodnotí, jelikož nevidí spoustu vad, které například realitnímu makléři a i zájemcům o koupi neuniknou. My nabízíme tržní odhad klientům, kteří přes nás prodají svou nemovitost, zdarma,“ dodává Kindl.

Služby realitního makléře však oceníte i při samotné přípravě nemovitosti na prodej. Jde o tzv. home staging, který, je-li povedený, dokáže zvýšit tržní hodnotu nemovitosti, aniž byste to nějak znatelně pocítili na vašich financích. „Home staging určitě nemusí být nijak nákladný, ani se nepředpokládají nějaké rozsáhlé rekonstrukce, to by bylo naopak kontraproduktivní. Jde však ale o to, aby nemovitost byla prezentována tak, aby oslovila co nejširší okruh zájemců. Proto se v této fázi prodeje zaměřujeme nejen na vytvoření profesionální prezentace, ale klientovi zároveň poradíme, jaké úpravy je vhodné na nemovitosti udělat. Tím se stane nemovitost zajímavou a lákavou,“ říká Kindl.

Další nespornou výhodou spolupráce s realitní kanceláří je poté i interní databáze, kterou má kancelář k dispozici. „Vzhledem k tomu, že zprostředkováváme i koupě nemovitosti, máme k dispozici vlastní databázi aktivních poptávajících, což nám umožňuje efektivně a rychle najít vhodného zájemce. Nechceme tak slibovat, že vždy prodáme jakoukoli nemovitost rychlostí blesku, ale z našich zkušeností je prodej s pomocí makléře opravdu rychlejší, efektivnější a samozřejmě bezpečnější. Právní servis je totiž neoddiskutovatelnou součástí naší podpory klientům a nepodceňujeme jej,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: