Prodej nemovitosti není otázkou pár týdnů. Celý proces ale může podstatně zkrátit realitní makléř

Prodej nemovitosti není otázkou pár týdnů. Celý proces ale může podstatně zkrátit realitní makléř

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Realitní trh v Čechách za poslední rok zažil několik turbulentních chvil, nemovitosti se však i přesto udržely na dobrých cenách a není tak důvod s prodejem dále otálet. Díky výrazně levnějším hypotékám se navíc nadále očekává zvýšený zájem o koupi nemovitostí. Kde se bude kupovat nejvíce? A proč není dobré celou transakci uspěchat?

Nad prodejem a nákupem nemovitostí visel v loňském roce po dlouhou dobu velký otazník. Na vině byla jednak pandemie nemoci COVID-19 a jednak i příslib zrušení daně z nabytí nemovitosti. Předpokládaly se taktéž obrovské ekonomické dopady na střední třídu, a tak obchody s nemovitostmi nebyly dle mnohých odborníků na pořadu dne. V uplynulých měsících jsme se však mohli přesvědčit o pravém opaku.

„Dopady koronaviru na českou ekonomiku a finanční situaci Čechů nelze v žádném případě zlehčovat. Nadále jsme svědky toho, jak mohou být vládní opatření a restrikce pro mnoho lidí fatální. Pokud nás ale loňský rok něco naučil, tak pravděpodobně to, že lidé stále vnímají nemovitosti a investice do nich jako jeden z bezpečných způsobů zhodnocení finančních prostředků. Alespoň to nám napovídají čísla a statistiky,“ říká manažer rodinné realitní kanceláře Domov Jakub Kindl. Jeho slova potvrzuje i průzkum České bankovní asociace z října loňského roku, který ukázal, že zájem o hypotéky setrval a například v měsíci září bylo poskytnuto skoro osm tisíc hypotečních úvěrů. Historicky nejsilnější však bylo září co do objemu poskytnutých peněz. Banky žadatelům poskytly úvěry za celkem 22,1 miliardy korun.

A přestože dle odborníků v letošním roce dojde k mírnému zvýšení úrokových sazeb, neočekává se, že by to mělo mít zásadní vliv na potenciální kupce. Lepších podmínek se totiž v následujících letech pravděpodobně jen tak nedočkáme. S prodejem nemovitosti tak nemá smysl nadále otálet. Celý proces navíc nějakou dobu trvá. „Prodej nemovitosti se sestává z množství úkonů a lhůt, které nelze obejít a je potřeba počítat s tím, že průměrně tato transakce trvá tři až pět měsíců. Realitní makléř ale umí jednotlivé fáze popohnat. Rychle si poradí s vyřízením tržního odhadu a hlavně s focením a inzerováním nemovitosti,“ vysvětluje Jakub Kindl.

Spolupráci s makléřem ale oceníte i v ostatních situacích. Komunikuje za vás totiž nejen s potenciálními zájemci, ale jedná například i s katastrem nemovitostí a postará se i o právní stránku věci. „Právně správná kupní smlouva a další náležitosti, to je jeden z nejdůležitějších bodů, které je potřeba si u prodeje nemovitosti pohlídat. Proto nám  všechny smlouvy a právní náležitosti tvoří firemní právník, který má s touto problematikou bohaté zkušenosti. Tím jsou naši klienti a jejich majetek vždy v bezpečí a to je pro nás jeden z nejdůležitějších faktorů,“ dodává Kindl.

Je také důležité si uvědomit, že je každý prodejní případ jiný, a tak se časový harmonogram může trochu lišit. Dle Kindla v této problematice však hraje nemalou roli například i lokalita. „Záleží hodně na tom, zda kupec hledá nemovitost pro vlastní bydlení nebo nemovitost investiční. Oba druhy transakce nakonec ale pojí to, že se při hledání nemovitosti bere v potaz občanská vybavenost, infrastruktura a třeba i to, zda je v blízkém okolí příroda. Často lidé taktéž hledí na to, jaká je v dané oblasti míra nezaměstnanosti. Proto jsou dlouhodobě nejoblíbenější například Plzeňský kraj, Praha a města s dobrou dostupností do hlavního města, jako je třeba Beroun a jeho okolí. Tato lokalita patří dlouhodobě mezi ty nejoblíbenější a při prodeji nemovitosti a hledání kupce zde většinou nedochází k žádným prodlevám,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: