Připravte se na advent, nakupujte postupně

Připravte se na advent, nakupujte postupně

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Blíží se první adventní neděle a my začínáme myslet na to, co vše je třeba připravit na vánoční svátky. Starosti s tím, co nakoupit a jaké dárky komu vybrat, jsou po roce opět tu. Nápor čeká také naši peněženku, neboť sváteční přípravy a nákupy dárků pro blízké představují nemalou sezónní položku v domácím rozpočtu. Proto přinášíme pár tipů na to, jak si během adventních příprav usnadnit práci a zároveň efektivně hospodařit s penězi tak, abyste po Novém roce nebyli zaskočeni zůstatkem na účtu.

Základním předpokladem pro zvládnutí všech předvánočních příprav bez stresu je pustit se do nich včas. Čím dříve začneme, tím dříve budeme mít vše nachystané bez nervů a svátky si za odměnu budeme moci užít ve zdraví, v dobré pohodě a klidné atmosféře. Vytvořte si seznam všech činností, které vás letos čekají, a postupně si odškrtávejte. Nejenže tak na nic důležitého nezapomenete, ale s plánem a dobrou organizovaností mnohdy hektické adventní období s přehledem ustojíte. Včas byste také měli začít s obstaráváním dárků pro rodinu a přátele. Přistoupíte-li ke shánění dárků racionálně a s rozmyslem, ušetříte si mimořádné náklady, které dovedou udělat díru v rozpočtu. Inspirujte se zlatými pravidly pro nákup vánočních dárků.

Pozor na slevová lákadla a zbytečné utrácení

Češi milují výhodné nákupy ve slevách. Pokud si však všimnete, jak toto slovo obchodníci v posledních letech chrlí, zjistíte, že ho používají často jen jako moderní zaklínadlo, kterým naženou zákazníky do obchodů. Slovo sleva u zákazníka vyvolává psychickou potřebu vydat se do obchodu – a v případě časově omezené nabídky je tato potřeba ještě silnější, aby na nás zlevněné zboží vůbec zbylo. Obchodníci nás ve skutečnosti nelákají na slevy, ale na to, abychom neplánovaně koupili zboží za plnou cenu. To je zase výhodné pro ně. Odborníci proto v souvislosti s vánočními nákupy zásadně nedoporučují nakupovat v časovém presu. Pod vlivem stresu a časové tísně jsme totiž otevřenější utratit více a koupit i zbytečné věci.

Do obchodů choďte s jasným záměrem

Pokud se do obchodů vydáte s jasným cílem, je větší šance, že odoláte nákupní davové psychóze, stimulující k marnotratnosti. Pokud vás přeci jen návštěva obchodu inspiruje ke koupi neplánovaného dárku, vyvarujte se impulzivnímu nákupu a nekupujte danou věc pod tlakem momentálního rozpoložení. Raději odejděte a doma se ještě jednou s čistou hlavou rozmyslete, zda nákup uskutečníte, popřípadě zda neexistuje jiná, levnější alternativa.

Objednávejte online

Online nákupy mnohdy představují způsob, jak ušetřit nemalé peníze. I zde platí nenechávat objednávky z e-shopů na poslední chvíli. I když máte běžně zkušenosti s doručením do druhého dne, nemusí to platit před Vánoci, kdy jsou doručovací kapacity omezené a zpracování objednávky trvá déle. Internetoví prodejci před Vánoci nabízejí informaci, dokdy garantují doručení vzhledem k datu objednávky. Pokud tam tato informace chybí, je třeba počítat s rezervou minimálně tři pracovní dny.

Vyhněte se nerozumným úvěrům

S nadsázkou řečeno, Češi jsou národ, který je schopný půjčit si na kapra s bramborovým salátem. V předvánočním období Češi uzavírají více úvěrových smluv a příliš nepřemýšlí nad budoucími následky. Vyvarujte se toho, abyste po Vánocích měli dlouhodobé finanční závazky v podobě splácení úvěrů. Pokud potřebuje krátkodobě pokrýt mimořádné finanční potřeby, raději volte flexibilní finanční rezervu s libovolným termínem splacení. Ferratum Bank nabízí pružnou finanční rezervu Ferratum Credit, s níž si můžete vypůjčit až 35 000 Kč a následně se podle vlastních potřeb rozhodnout, zda splatíte celý dluh, nebo zatím jen jeho část. Získání finanční rezervy je snadné – stačí zvolit částku, vyplnit online žádost a peníze máte během pár minut na účtu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: