Přihlášení novorozence ke zdravotní pojišťovně nikdy nebylo snazší

Přihlášení novorozence ke zdravotní pojišťovně nikdy nebylo snazší

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Pokud vám do rodiny přibyl další přírůstek, je třeba začít řešit i byrokratickou stránku věci. Přečtěte si, do kdy je nutné novorozeně zaregistrovat u zdravotní pojišťovny a jaké máte možnosti, co se výběru týče.

Přihlášení novorozence podle zákona

V České republice platí zákonné pravidlo, že dnem narození se dítě stává pojištěncem zdravotní pojišťovny, u které je v den jeho narození pojištěna jeho matka. Novorozence je u pojišťovny však potřeba zaregistrovat, a to do osmi dnů ode dne narození.

Bohužel, co se dětí týká, rodiče nemají možnost vybírat si zdravotní pojišťovnu hned od narození dítěte. Změnu zdravotní pojišťovny může zákonný zástupce provést až tehdy, kdy je dítěti přiděleno rodné číslo. Na to tedy myslete již ve chvíli, kdy přírůstek do rodiny čekáte a potřebná opatření případně proveďte ještě před narozením miminka. Zdravotní pojišťovnu je možné měnit jednou za 12 měsíců, a to buď v době od 1. ledna do 31. března – v takovém případě se stáváte pojištěncem nové ZP od července téhož roku, nebo v době od 1. července do 30. září –  v takovém případě se stáváte pojištěncem nové ZP od ledna následujícího roku

Jak registraci dítěte provést

Samotnou registraci novorozence můžete provést buď osobně při návštěvě pobočky zdravotní pojišťovny nebo můžete využít možnosti přihlásit dítě online. To na svých webových stránkách nabízí Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR, kde je potřeba vyplnit kontaktní formulář a k němu přidat naskenovaný rodný list miminka. Ten můžete doposlat i později, určitě na to ale nezapomeňte. Přibližně za týden pak dítě obdrží uvítací dopis s průkazkou pojištěnce, a to na adresu, kterou jste uvedli při registraci. Nemusíte tak nikam chodit, ani se zabývat zdlouhavou byrokracií, a přesto splníte svou povinnost, z pohodlí domova.

Proč měnit ZP ještě před porodem

Pokud víte, že čekáte miminko, začněte se o změnu zdravotní pojišťovny zajímat již ze začátku těhotenství. Některé zdravotní pojišťovny mají totiž program pro matky s dětmi výrazně bohatší a jak již bylo řečeno, tuto změnu nelze provést kdykoliv, a navíc se jedná o proces na několik měsíců.

Program pro těhotné ženy nebo ženy po porodu má pro své pojištěnce připravený i ZP MV ČR.  O příspěvek je možné zažádat jedenkrát v průběhu roku jednorázově, a to na předporodní kurzy, vitaminy, doplňky stravy, pomůcky pro kojení dětí, kurzy plavání kojenců atd. Příspěvek je poskytován až do výše 800,-. Kromě toho je však možné čerpat i příspěvek z programu pro předškolní děti, a to na nákup pomůcek pro novorozence a kojence do výše až 600,-.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: