Při koupi nemovitosti zapomeňte na emoce. Přizvěte si odborníky a prověřte její technický i právní stav

Při koupi nemovitosti zapomeňte na emoce. Přizvěte si odborníky a prověřte její technický i právní stav

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě nemovitosti je jednou z nejdůležitějších a také nejdražších investicí v životě, proto je třeba přistupovat k ní odpovědně a nenechat za sebe rozhodovat na prvním místě emoce. Nezáleží, zda si ji chcete pořídit jako investici, nebo plánujete zařizovat bydlení ve vlastním. Vždy se vyplácí neztrácet ze zřetele racionální kritéria a na vybrané objekty pohlížet z vícero úhlů.

V oblasti nákupu nemovitostí je každá rada drahá. Koupě bytu či domu představuje z hlediska velikosti investice dlouhodobé, mnohdy i celoživotní rozhodnutí, je proto třeba důkladně zvážit každý krok. Prvním krokem, ještě než se pustíte do mapování realitního trhu, by mělo být ujasnění vlastních přání a potřeb. Investujte čas do dlouhých hovorů s rodinou či partnerem, abyste si udělali co nejkonkrétnější představu o společném bydlení, z níž pak vykrystalizují nároky a výběrová kritéria. Jestliže uvažujete o koupi bytu jako o investici, musejí jít osobní preference stranou a naopak je třeba zamyslet se nad jinými kritérii, které činí investici výhodnou.

Tři oblasti rozhodování

Platí, že jakýkoli byt můžeme nahlížet ve třech základních perspektivách. V úvahu musíme vzít lokalitu a její charakteristiku, dále posoudit typ a stav celé budovy a nakonec samotnou bytovou jednotku. Stejně tak brát v potaz aktuální situaci na trhu a zamyslet se, zda-li je „ta správná chvíle“.  Atraktivní lokalita se vyznačuje dobrou dopravní dostupností v širším centru a slušnou občanskou vybaveností. Periferní části měst nebývají dobře vybavené, neboť školy, školky, sídla úřadů, sportoviště a kulturní vyžití se soustřeďují spíše do středu města. Problematickým aspektem u bytových jednotek bývá dispoziční řešení. Ne každý byt je dispozičně dobře řešený, navíc jde o stav, který se jen velmi obtížně a nákladně mění. Funkční rozlišení soukromých prostor je stěžejní kritérium. Odborníci radí mít důsledně oddělené společenské centrum od zbylých místností. To znamená dobře oddělený obývací pokoj například od dětského pokoje a sociálního zařízení. To vše spoluurčuje cenu bydlení a přímo ovlivňuje obchodovatelnost bytu do budoucna, když se rozhodnete pro prodej.

Nezávislí odborníci pomohou i se smlouvami

I když si při hledání a výběru bytu pečlivě sestavíte seznam praktických kritérií, podle kterých postupovat, doporučujeme přizvat si k celému procesu nezávislou a mnohem zkušenější třetí stranu. Služba expertní prohlídky nemovitosti zahrnuje nezávislé posouzení profesionály z mnoha oborů – právníci, architekti, stavaři, techničtí znalci, investiční poradci a mnozí další. „Vždy klientovi detailně vysvětlíme, co by pro něj mělo být při výběru nemovitosti nejdůležitější, na co klást důraz a co značně snižuje hodnotu dané nemovitosti. Může to být například orientace, vysoké poplatky, budoucí plány a developerské projekty v dané lokalitě, změny v územním plánu atd.,“ říká David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International, která se od r. 2006 zabývá poradenstvím a správou nemovitostí s cílem maximalizace výnosů a minimalizace rizik.

„Velkou pozornost věnujeme také smluvním záležitostem. Při koupi bytu či domu podepisuje kupující s prodávajícím nebo realitní kanceláří v průměru tři až čtyři smlouvy. Dobře napsané smlouvy bez skrytých právních vad jsou v celém procesu koupi reality klíčové – do budoucna vás mohou ochránit před ztrátou peněz nebo bydlením v nemovitosti ve špatném stavu,“ říká Novotný. Zrádnost právních vad spočívá mj. v tom, že se mohou projevit až s odstupem času, dlouho po zaplacení kupní ceny. „Běžný člověk není schopen rozeznat možná rizika navrhovaných řešení ze strany prodávajícího, jenž předně hájí své zájmy. Přitom revize smluv a jejich správné a vyvážené znění považujeme za jeden z nejzásadnějších bodů v celém procesu koupě,“ říká Novotný s tím, že v dnešní době na nemovitostech váznou velmi často zástavní práva, nájemní práva či věcná břemena.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: