Jak na přepis energií snadno a rychle krok za krokem

Jak na přepis energií snadno a rychle krok za krokem

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Přepis energií na nového majitele může být velice snadný – ovšem za předpokladu, že všechny zúčastněné strany komunikují a spolupracují. V době elektronické je tento úkon možné vyřídit z pohodlí gauče a může to být akce v důsledku na pár minut. Jak to vlastně celé funguje?

Přepis energií se týká zpravidla tehdy, když dochází ke změně majitele či nájemce v bytě. Nevyhnete se mu při stěhování, koupi nového bytu či domu, změně pronájmu či v takových krajních případech, jako je úmrtí osoby, která je měla na sebe napsané. Nejjednodušeji přepis probíhá, pokud zůstává dodavatel energií stejný – v tomto případě jde o tzv. přepis odběrného místa, které trvá maximálně dva týdny. Pokud je přepis energií spojen se změnou dodavatele, je to zpravidla proces na měsíc, proto je dobré důkladně se na něj připravit. Ještě než se rozhodnete pro konkrétního nového dodavatele energií, doporučujeme udělat si malý nezávislý průzkum trhu a porovnat nabídky zavedených i menších dodavatelů ve vašem regionu. Zabere to s využitím internetových kalkulaček pár minut a vy tak budete mít jistotu, že nebude dlouhodobě platit víc, než je nutné.

Pokud chcete mít kvalitní a levné dodávky energií, dopřejte si kvalitu služeb a jistotu od tradičního českého dodavatele. LAMA energy dodává domácnostem elektřinu za výhodnou cenu již od roku 2012. Část dodávek navíc pokrývá ze svých zdrojů v České republice, a tak je levnější oproti dominantním dodavatelům a zároveň odolnější vůči výkyvům na trhu. Díky vlastní těžbě na jižní Moravě dodává LAMA energy od roku 2009 domácnostem i zemní plyn.

Jak probíhá celý proces a jaké dokumenty si připravit

Většina dodavatelů už dnes nabízí možnost vyřídit tento úkon elektronicky, takže kvůli tomu není potřeba obíhat kamenné pobočky. Je ale potřeba si připravit pár dokumentů, které vám celý proces usnadní. Může to být elektronická kopie žádosti o převod odběru nebo žádosti o ukončení smlouvy u původního odběratele. Dodavatel také může chtít vidět doklad o vlastnictví či pronájmu – zkrátka cokoli, co dokládá váš vztah k odběrnému místu. Někdy je potřeba také plná moc pronajímatele nebo plná moc k vyřízení dokumentů za původního majitele. Pokud dojde k úmrtní, je třeba doložit úmrtní list – ten je ale možné nahradit také čestným prohlášením. Požadován bývá také předávací protokol, ve kterém stvrdí původní a nový odběratel stav elektroměru či plynoměru.

Není třeba se přepisu obávat, je to poměrně jednoduchý úkon a ve většině případů se obejde bez komplikací. Je to věc dohody všech angažovaných stran. Pokud například původní majitel nechce ni vyřizovat, stačí, aby vypsal plnou moc pro nového majitele, který celou administrativu vezme na sebe. Koupě nebo pronájem nového bytu můžete navíc vzít jako jedinečnou příležitost dobře si nastavit hospodaření s energiemi z dlouhodobého hlediska, abyste maximálně ušetřili.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: