Potřebujete si sjednat povinné ručení? Přečtěte si vše, co o něm potřebujete vědět

Potřebujete si sjednat povinné ručení? Přečtěte si vše, co o něm potřebujete vědět

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Povinné ručení již někdy řešil každý, kdo vlastnil či provozoval automobil. Přesto se asi shodneme na tom, že je kolem něho spoustu neznámých a díky široké nabídce na trhu je výběr toho nejlepšího produktu poměrně komplikovaným a zdlouhavým procesem. Pojďme si tedy jednou provždy shrnout, co povinné ručení kryje, co ovlivňuje jeho cenu a kde si ho můžete bez bolesti sjednat.

Proč je povinné ručení povinné?

Povinné ručení je pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a je povinné pro všechny, kdo chtějí vozidlo provozovat na pozemních komunikacích. Tuto povinnost ukládá dokonce zákon a povinné ručení kryje škody způsobené provozem vozidla třetím osobám a chrání ty účastníky provozu, kteří nehodu nezavinili. Jeho smyslem je především to, aby v případě, když vznikne škoda, byla pojištěná osoba chráněna před finančními dopady spočívajícími zejména ve finančních nárocích poškozeného. Díky povinnému ručení zároveň odpadá riziko vymáhání vzniklé škody, které je často zdlouhavé a všechny případné nároky poškozených jsou uspokojeny včas pojistitelem. Povinné ručení je pak nutné mít ze stejných důvodů i na území většiny evropských států.

Co kryje povinné ručení?

Rozsah krytí povinného ručení vyplývá ze zákona a nelze jej smluvně měnit a jsou do něj zahrnuty následující nároky na náhradu škody: způsobenou újmu vzniklou ublížením na zdraví nebo usmrcením, způsobenou újmu vzniklou poškozením, zničením nebo ztrátou věci. Dále ušlý zisk a účelně vynaložené náklady spojené s právním zastoupením jen v případě marného uplynutí lhůty k vyřízení pojistné události nebo neoprávněného odmítnutí, anebo neoprávněného krácení pojistného plnění pojistitelem. Jednoduše řečeno, povinné ručení kryje újmu na zdraví a na majetku třetích osob, ale také újmu na zdraví blízkých osob a ušlý zisk, pokud souvisí se škodou na zdraví, vyjma řidiče vozidla, který škodu způsobil. Je proto důležité hlídat si limity, na které si povinné ručení sjednáváte. Tímto pojištěním totiž nechráníte jen ty druhé na silnice, ale i svou rodinu.

Co ovlivňuje cenu povinného ručení?

Cenu povinného ručení mj. ovlivňují čtyři základní faktory, a to objem motoru, adresa trvalého bydliště, věk osoby sjednávající pojištění a fakt, jak dobře řídíte. To o vás vypoví bonusové měsíce, což jsou ve skutečnosti měsíce, které jste odjezdili bez žádných pojistných událostí. Na povinné ručení však má vliv i počet sedadel ve voze, užití vozu a to, zda je majitel vozu fyzická nebo právnická osoba. Některé pojišťovny také rozlišují model a značku auta, druh paliva, hmotnost vozu a datum první registrace. A v neposlední řadě se na ceně povinného ručení podepisuje i výše limitů, ta minimální je 35 milionů Kč, některé pojišťovny však nabízí i limit ve výši 100 milionů Kč.

Kde si povinné ručení sjednat

Jelikož povinné ručení nabízí snad každá pojišťovna operující na území České republiky, nebylo by zcela efektivní prozkoumávat všechny jejich nabídky. Naštěstí si jej však můžete sjednat i na dálku z pohodlí domova díky službám, které nabídky na českém trhu porovnají za vás. Tento komfort pro zájemce nabízí například internetová služba Klik.cz, kde lze během pár minut vyhledat povinné ručení přesně podle vašich představ. Pojištění lze sjednat jak přes mobil, tak přes počítač, vše je hotové během chvilky a zelenou kartu dostanete obratem do e-mailu. Druhý den pak bude zaslána poštou na adresu, kterou jste uvedli. Vše je tak maximálně rychlé a pro vás zcela komfortní.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: