Co pořídit dětem k Vánocům? Důležité je se nenechat unést!

Co pořídit dětem k Vánocům? Důležité je se nenechat unést!

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vánoční nákupy jsou asi nejméně oblíbenou položkou na seznamu povinností tohoto svátku. U malých dětí však alespoň odpadá problém, co vybrat za dárky k Vánocům. Děti jsou totiž ve svých přáních natolik přímočaré, že uhodnout jejich bod zájmu většinou není problém. O to horší je však nenechat se unést a nepořídit dětem vše, co by si přáli.

Ovlivněte dětská přání již zpočátku

Konkrétně malým dětem, které ještě neumí psát, pomáhá s vytvořením dopisu rodič. Ten se tak může aktivně zapojit nejen do počtu dárků, ale i do jejich složení a priorit. Rodiče mohou dětem vysvětlit, že některé dárky nemůže sehnat ani Ježíšek a pomalu jim vštěpovat, že o Vánocích nejde jen o to. Lze jim tak nenásilně formovat základ jejich budoucího hodnotového žebříčku. Doporučuje se Ježíškovi psát již v půlce listopadu, kdy nejsou reklamy na nejrůznější zboží tak intenzivní. Obecně je však vhodné se alespoň z části dopisu držet a koupit dítěti to, na čem mu opravdu záleží. Pokud rodiče tvoří dopis s dítětem společně, obvykle o tom největším přání ví. Pokud však dítě donese dopis například ze školky, je možné se orientovat podle toho, který obrázek je největší, nejlépe vymalovaný apod. Naopak se nedoporučuje splnit všechna dětská přání do puntíku. Dítě by mělo vědět, že ne vždy dostane to, co si zamane.

Co tedy pod stromeček?

Co se týče samotného složení a počtu dárků, to je poměrně obšírná a komplikovaná otázka. Záleží totiž na více faktorech, konkrétně na finančních možnostech rodičů, na intelektuálních možnostech dítěte a také na tom, jak je dítě vychováváno během roku. Obecně se ale doporučuje pořídit jednu či dvě nejdůležitější položky ze seznamu, poté nějaký kus oblečení a v neposlední řadě kupříkladu dvě tři hračky, které zároveň napomáhají s vývojem dítěte.  Může se jednat o obrázkovou knížku, o nejrůznější modelovací hmoty, skládanky, stavebnice, a další podobné hračky. Dětští psychologové se shodují, že vhodné jsou především hračky, které děti nějakým způsobem obohacují či rozvíjí, ale zároveň je baví, jsou příjemné na dotyk a samozřejmě zdravotně nezávadné. Důležitá je tedy pestrost dárků a jejich přidaná hodnota. Přesto je vhodné najít hranici mezi rodičovskou láskou a materialismem. Výzkum provedený na University of Missouri a University of Illinois, kterého se účastnilo více než sedm set dospělých, ukázal, že ti, kteří své děti zahrnují množstvím hmotných dárků, mají později problémy s výchovou.

Tip pro rodiče

Pokud si rodiče neví rady, co nakonec dětem koupit, oblíbená je například silikonová hmota Think-Doh. Ta pomáhá dětem zlepšovat jejich představivost, tvořivost a zručnost. Je elastická, antibakteriální, vyrobena podle celosvětových regulí a předpisů, znovupoužitelná, voděodolná. Je možné ji péct v troubě. Jedinečné složení zaručuje možnost opakovaného použití, hmota netvrdne, ani když je ponechána na vzduchu. Rodiče ale pravděpodobně nejvíce ocení její vzdělávací charakter, zlepšuje totiž představivost, zvyšuje kreativitu, zdokonaluje koordinaci rukou a očí, pomáhá s koncentrací a rozvíjí jemnou motoriku a fantazii. Vhodným dárkem jsou však také například knihy nebo nejrůznější stavebnice, které lze pořídit na webu kreativni-hracky.com. Tam mohou rodiče koneckonců vyřešit většinu dárků a nestresovat se tak s nákupy v obchodech.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: