Pokládka koberce nemusí být drama: jak na to?

Pokládka koberce nemusí být drama: jak na to?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nelíbí se vám vaše stará podlaha a rádi byste zkusili zase něco nového? Nebo vás snad vytáčí nevyčistitelná skvrna na koberci, kterou dennodenně překračujete v obýváku? A možná jen toužíte vyměnit studenou dlažbu za přívětivé teplo nového koberce. Ať tak či onak, pokud se nakonec opravdu rozhodnete pořídit si nový koberec, vyvstává zde otázka pokládky. Troufnete si na ni sami nebo se svěříte do rukou odborníků?

Koberec patří již po dlouhá léta k nejčastěji využívaným podlahovým krytinám. Zásluhy na tom mají především jejich tepelné a zvukoizolační vlastnosti, díky čemuž jsou ideální krytinou například do dětského pokoje. V současné době je jejich nabídka navíc opravdu široká, vybírat tak můžete ze široké škály materiálů i barevného provedení. Hodí se tedy prakticky do každého interiéru, kterému propůjčí pocit tepla a útulna. „Aby však splnil koberec naše očekávání a požadavky, je nutné dbát na jeho kvalitní pokládku. V opačném případě by totiž jeho zkrabacení, odstávání či ohýbání mohlo omezit funkčnost i celkový estetický dojem. Pokud by se navíc koberec v určitém místě pohyboval, mohlo by dojít k nepříjemnému zranění,“ upozorňuje Renata Stuchlíková, odbornice na podlahové krytiny ze společnosti Koberce Trend. Pokládku koberce tak není radno podceňovat, bát se jí však také nemusíte. Se správným postupem to může zvládnout každý!

Na vlastní pěst

Pokud se rozhodnete pro pokládku svépomocí, nejprve se ujistěte, že máte po ruce vše potřebné: nůžky, oboustrannou lepicí pásku, kobercový nůž, přítlačnou lištu a v případě podlepování celé plochy koberce v místnostech větších než 16 m2 i příslušné lepidlo. Nejprve důkladně zkontrolujte stav stávající podlahy. Ta by měla být zcela čistá a bez jakýchkoli zbytků lepidla, v případě nerovností či trhlin je proto nutné tyto vady nejprve vyrovnat. Podlaha by měla být také dokonale suchá, proto si dejte v případě oprav s pokládkou na čas. Po rozložení koberce jej nechte zaklimatizovat, doporučuje se zpravidla 12 hodin, aby se vyrovnaly veškeré záhyby a manipulace s ním byla o to jednodušší.

Při výběru rozměru vždy počítejte s určitou rezervou, vyhnete se tak nepříjemným komplikacím po případném smrštění materiálu či nešikovném seříznutí. Po aklimatizaci přistupte k předběžnému přistřižení – pomocí přítlačné lišty zatlačte koberec do bočních rohů a uřízněte přebytečný materiál tak, aby přesah u stěn činil alespoň 10 cm. Koberec je tak připraven pro lepení, které provádějte pomocí speciálního lepidla nebo oboustranné lepicí pásky v závislosti na rozměrech místnosti. Na menší plochy postačí lepicí páska umístěná na okrajích koberce, pro celoplošné lepení nanášejte lepidlo stěrkou na podklad. Po přilepení koberce ho přitlačte v místech podlepení, stejně tak ke stěně u krajů. Pokračujte s prořezáváním za pomoci přítlačné lišty – odřízněte přebytečný materiál kolem stěn, vyřízněte rohy a všechny výklenky či výběžky kolem ostatních překážek. Poté stačí zakrýt hrany koberce prahy a podél stěn soklovými lištami.

Pomoc od specialistů není ostuda

Netroufáte-li si na pokládku koberce sami, oslovte bez výčitek odborníky. Budete tak mít jistotu, že bude koberec položen bez vašeho zbytečného stresu a s odpovídající kvalitou, kterou budete mít navíc garantovanou zárukou. „V Kobercích Trend našim klientům garantujeme správné zaměření a analýzu podkladu. V ceně služby navíc zohledňujeme i dvouletou záruku na práci a zboží,“ popisuje Stuchlíková.

A jak taková pokládka pod vedením odborníka probíhá? Nejprve se v místě realizace provede analýza podkladu, na jejímž základě se doporučí případné úpravy. Konzultant s vámi taktéž prodiskutuje vhodnost zvolené podlahové krytiny a příslušnou cenovou kalkulaci. Následuje odborné zaměření a návrh termínu realizace. V den pokládky pak pracovníci dopraví zboží přímo na místo určení, nemusíte se tak starat o přepravu ani o manipulaci těžkého koberce. Pak už je na řadě samotná odborná pokládka, jejíž součástí je i montáž doplňků jakou jsou lišty či sokly. Na vás tedy nezbývá už nic jiného, než si svůj nový koberec náležitě užít!   

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: