Pojištění domácnosti: Vyhněte se nástrahám, které na vás chystá váš byt

Pojištění domácnosti: Vyhněte se nástrahám, které na vás chystá váš byt

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Bojíte se ztráty střechy nad hlavou? Nejste sami. Podle průzkumu České asociace pojišťoven z toho má obavy až 30 % Čechů. Vyhněte se možným problémům a nechte si poradit, jak jednoduše a kvalitně ochránit svůj majetek.

Nepodceňujte svůj majetek

Dle dostupných statistik je častým problémem pojištění domácnosti tzv. podpojištění. Jedná se o stanovení nižší pojistné částky, než je skutečná hodnota pojišťované domácnosti. „V praxi to znamená, že při pojistné události klient neobdrží náhradu do výše pojistné částky, ale pouze poměrnou část k hodnotě domácnosti.“, vysvětluje jednatel srovnávacího a pojišťovacího portálu Top-Pojištění.cz Tomáš Voharčík. Stanovení odpovídající pojistné částky je v takových případech stěžejní. Pokud tápete, do jaké výše by se pojistná částka měla vyšplhat, pomozte si katastrofickým scénářem. Na kolik by vás přišlo, pokud by celá domácnost lehla popelem? Vaše odpověď by měla korespondovat s číslem (pojistnou částkou) v pojistné smlouvě.

S tím však souvisí i nutnost uzavřenou pojistnou smlouvu pojištění domácnosti pravidelně aktualizovat. Veškeré rekonstrukce, nové vybavení či nové zabezpečení domácnosti je důležité dokumentovat. Pojišťovně, se kterou jste pojistnou smlouvu pojištění domácnosti uzavřeli je následně zapotřebí tyto dokumenty předložit a případně upravit a přizpůsobit výši pojistné částky nebo stupeň zabezpečení pro případ odcizení.

Na jaká rizika se pojištění vztahuje

Nejprve je nutno vymezit dva termíny, a to pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Zatímco pojištění nemovitosti zahrnuje stavební součásti objektu, jako jsou okna, dveře, malba, podlaha, střecha, apod., pojištění domácnosti se vztahuje na poškození nebo odcizení vnitřního vybavení domácnosti.

Mezi základní rizika pojištění domácnosti patří povodeň, odcizení, čímž rozumíme krádež, vloupání a vandalismus, a také živly. K těm řadíme požár, výbuch, blesk, vichřici, krupobití, pád stromu, tíhu sněhu, vodovodní škody, sesuvy půdy, a další.

Zabezpečte svůj domov

Řádné a kvalitní zabezpečení vaší domácnosti minimalizuje  možné škody, které domácnost ohrožují.   Správně zvolený stupeň zabezpečení bytu nebo domu vám také může zajistit výraznou slevu při výpočtu pojistného pro určené pojistné období. Základním zabezpečením domácnosti je bezpečnostní zámek, který je možné doplnit o zámek přídavný, jenž je umisťován do horní části vstupních dveří bytu nebo domu. Samozřejmostí již dnes jsou i bezpečnostní dveře, také zabezpečená okna, balkony a lodžie.

Jak při uzavření pojištění domácnosti postupovat

Pravděpodobně nejjednodušším způsobem, který vám poskytne základní přehled o nabídkách pojišťoven českého trhu a jejich cenách, jsou srovnávací portály. V kalkulaci  pojištění domácnosti zadáte základní informace o pojišťované domácnosti. Během několika vteřin jsou vám zobrazeny nabídky jednotlivých produktů různých pojišťoven,  a to včetně možnosti připojištění. Poté, co si jeden ze zobrazených produktů pojištění domácnosti vyberete, dodáte detailní údaje o domácnosti, pojistníkovi a pojištěné osobě a potvrdíte zadané údaje. Takto vytvořená objednávka je zpracována nejpozději do druhého pracovního dne a vytvořené pojistné dokumenty vám dorazí fyzicky poštou k podpisu. Vaše domácnost bude v takovém případě pojištěna od zvoleného počátku pojistné smlouvy, za předpokladu, že dodržíte pokyny k úhradě pojistného.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: