Plánujete koupit či prodat nemovitost? Obraťte se na profesionály s mnohaletými zkušenostmi

Plánujete koupit či prodat nemovitost? Obraťte se na profesionály s mnohaletými zkušenostmi

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Realitní trh je v posledních letech hojně diskutované téma, ať už mezi prodejci či zájemci o koupi. Ač se totiž v obou případech jedná o obyčejnou obchodní transakci, mnohdy jde o celoživotní úspory, a tak by mělo jít veškeré hrdinství a riskování stranou. I z toho důvodu pomalu mizí ti, kteří se s nemovitostmi snaží obchodovat na vlastní pěst, a čím dál více je využívání služeb realitních makléřů.

A přestože je tendence Čechů nesnažit se všemu porozumět a vše umět chvályhodná, skóre bezproblémových realitních transakcí zaštítěných profesionály narušují nesolidní a neféroví makléři. „V České republice je situace na realitním trhu velmi specifická. Podle údajů z roku 2016 se totiž této profesi věnovalo přes čtrnáct tisíc lidí a k tomu, aby se někdo stal realitním makléřem si prakticky stačilo pouze zřídit živnost. Neexistoval žádný filtr či omezení, což mělo za následek to, že lidé zažívali čím dál více negativních zkušeností s makléři. Na jednu stranu tak byla veřejnost stále varována před obchodováním s nemovitostmi na vlastní pěst, ale na druhou stranu nebylo ani jednoduché vybrat solidního realitního makléře. Nelze se proto divit tomu, že jsou k této profesi lidé nedůvěřiví,“ vysvětluje Jakub Kindl, manažer rodinné realitní kanceláře Domov Beroun.

Dle něj však může celá situace v příštích letech vypadat úplně jinak. „V roce 2020 začne platit Zákon o realitním zprostředkování, který je určitě dobrým začátkem pro vymezení hranic a pravidel pro makléře. Lidé by se poté již teoreticky nemuseli bát, že svěří svůj majetek do nepravých rukou a mělo by se jim dostat opravdu profesionální péče. Přesto však doporučuji vybírat realitního makléře, potažmo realitní kancelář pečlivě,“ upozorňuje Kindl.

To, kdo za vámi při obchodu s nemovitostí, bude stát, je totiž jedním z klíčových faktorů pro úspěšný prodej či koupi. Podle čeho ale realitního makléře vybírat? A měli byste se řídit například dle recenzí, které jsou dostupné online?  „Při výběru realitního makléře velmi záleží na lokalitě, ve které chcete nemovitost koupit nebo prodat. Existuje totiž několik celorepublikových realitních kanceláří, které k sobě lákají klienty hlavně kvůli svému jménu a velikosti. V určitých lokalitách to ale nemusí být ta nejšťastnější volba,“ říká Jakub Kindl.

Podle Kindla totiž není velikost realitní kanceláře důležitá, spíše záleží na zkušenostech. „Kupříkladu naše realitní společnost funguje již 25 let a celou tu dobu se soustředíme zejména na velmi populární region Berounska. Ten známe jako své boty, všichni jsme se tu buď narodili nebo tu již dlouhou dobu žijeme a to vnímám jako naši obrovskou výhodu, například při komunikaci se zájemci o koupi nemovitosti. Dokážeme totiž odpovědět na otázky, které budoucího obyvatele dané lokality zajímají nejvíce. Svou roli ovšem samozřejmě hraje i to, jak dlouho se této profesi vůbec věnujeme. Osobně bych svůj majetek začínající realitní kanceláři nesvěřil,“ dodává Kindl.

Při výběru realitní kanceláře ji však neuškodí ani proklepnout online. „Vody internetu jsou v současnosti nekonečné a najdete v nich opravdu cokoli. Proto určitě není na škodu si při výběru makléře ověřit jeho dosavadní práci. Recenze předešlých klientů o něčem vypovídají, neměly by však hrát zásadní roli. Každý makléř za sebou ale nechává kus práce, tedy prodané nemovitosti. A to je to, co by případného klienta mělo také zajímat. Velmi lehce z toho totiž zjistí, jaké zkušenosti realitní makléř má,“ uzavírá Kindl za realitní kancelář Domov.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: