Pelargonium sidoides – tradice bylin v moderní medicíně

Pelargonium sidoides – tradice bylin v moderní medicíně

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pelargonium sidoides čili Jihoafrická pelargonie je nádherně kvetoucí rostlinka, kterou by jistě každá hospodyňka ráda viděla za oknem nebo na zahrádce, ale ouvej. Roste totiž jen na území Jižní Afriky. Středoevropské klima pro tento druh pelargonie není vhodné, a tak si jí bohužel doma nevypěstujeme. Tento druh pelargonie nám tedy nemůže zdobit obydlí, ale možná nevíte, jak dobře nám může posloužit. 

O léčebných účincích tohoto druhu pelargonie věděli již afričtí domorodci. Jak na to přišli, se sice již dnes nedozvíme, ale jisté je, že pomocí nápoje z kořenů Pelargonium sidoides léčili a také zachránili jistého Angličana jménem Charles Henry Stevens. Tento příběh se odehrál před více jak 100 lety, naštěstí neupadl v zapomnění a odstartoval příběh jedné drobné, něžné bylinky, s velkými léčebnými účinky.

Stevens do Afriky vycestoval na doporučení svých lékařů. Měl totiž těžkou tuberkulózu v pokročilém stádiu a klima Jižní Afriky mělo ulevit jeho útrapám. Zpráva o nemocném

Angličanovi se brzy dostala mezi domorodce a místní šaman nabídl Stevensovi pomoc. Tajemný nápoj, který mu šaman připravoval každý den z kořenů rostlin, užíval nemocný Stevens po dobu čtyř měsíců. K úžasu všech se zpátky domů vracel téměř zdráv.

Jeho dobrý stav vyvolal v Anglii a poté i v Evropě velký zájem o výtažek z kořene byliny. Ten byl následně užíván jako lék na tuberkulózu pod zulským názvem Umckaloabo, a to až do objevu antituberkulotik. Poté se na něj trochu zapomnělo a až v roce 1970 se Umckaloabo dočkalo v Evropě renesance. Lék se sice nepoužíval k léčbě tuberkulózy, ale vykazoval velmi dobré výsledky v léčbě jiných infekčních onemocnění horních cest dýchacích.

Studie, které se následně s tímto extraktem prováděly, prokázaly, že lék má velmi dobré antivirotické a antibakteriální účinky – snižuje totiž schopnost virů a bakterií uchytit se a množit na sliznicích dýchacích cest. A co víc, zvyšuje také aktivitu imunitního systému a uvolňuje a pomáhá odstranit hlen z dýchacích cest. V současné době dokonce probíhají klinické studie, které se zabývají antivirotickým účinkem v souvislosti s HIV virem a onemocněním AIDS.

 

Pelargonium sidoides se tedy zatím používá k léčbě těch nejběžnějších, ale také bohužel nejčastějších potíží spojených s onemocněním horních cest dýchacích. Tato virová onemocnění postihnou dospělého člověka zhruba 3x do roka, u dětí je to bohužel dle statistik až 12 x ročně.

Je také řešením, jak můžete předcházet zbytečným komplikacím, které vyžadují následné podávání antibiotik. Když Vám tedy lékař nepředepíše antibiotika, může to být právě na léčbu Kalobou.

Pomáhá již při prvních příznacích onemocnění dýchacích cest a mohou jej užívat děti od jednoho roku. Při včasném podání a správném užívání můžete být vy nebo vaše dítě jako rybička již během čtyř dnů. A pokud ne, minimálně se vám výrazně uleví. Studie, které byly prováděny se stovkami pacientů, byla prokázána zkrácená doba pracovní neschopnosti.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: