Pečlivý výběr postele je pro zdravý spánek nejdůležitější

Pečlivý výběr postele je pro zdravý spánek nejdůležitější

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Výběr postele není záležitostí deseti minut a není radno jej podceňovat. Zdravý spánek totiž nebývá zadarmo. Na co je důležité se při výběru postele zaměřit a ze kterých požadavků byste neměli slevovat?

Rozměry postele

Přestože rozměry postele neovlivňují kvalitu spánku tolik jako rošt a matrace, i nesprávným výběrem velikosti lůžka můžete dosáhnout zdravotních problémů. Zatímco pro jednolůžko jsou standardní rozměry 90×200 cm, dvoulůžka můžete nejčastěji sehnat v rozměrech 160×200 cm či 180×200 cm. Dostupné jsou i postele prodloužené délky, těch je ale poskrovnu. Uvádí se však, že délka postele by měla alespoň o 25 cm přesahovat svého obyvatele. Co se výšky týče, za tu ideální se i s matrací považuje 45 až 55 cm, přičemž starší lidé by měli vybírat postel vyšší, aby se jim lépe vstávalo.

Čelo postele

Zatímco čelo v nohách postele není nikterak důležité a v malých ložnicích může dokonce překážet, čelo u hlavy postele chrání před průvanem a vřele se doporučuje pořídit si postel, která jej má. Čelo je zároveň i nejvíce designovým prvkem postele a v případě, že je postel umístěna do prostoru, tvoří optickou bariéru a při spánku napomáhá k pocitu bezpečí.

Materiál

Kvalita postele je logicky přímo úměrná kvalitě používaných materiálů. To se promítá především do životnosti, jelikož postel je na rozdíl od komod nebo šatních skříní po celou dobu namáhána dynamicky. Mezi pravděpodobně nejkvalitnější materiál se považuje dubové dřevo, které vyniká především výraznou texturou, svou houževnatostí a tuhostí. Velmi kvalitní dřevina je však i buk a v poslední době se velké oblibě těší i nábytek ze starých masivních trámů, na jehož zpracování se specializuje rodinná společnosti PK Interiér. „Postele vyrábíme z až sto let starých masivních trámů, u kterých si zákazníci mohou zvolit rozměry, povrchovou úpravu, barevnosti kování,“ říká majitel PK Interiér Pavel Kružík.

Matrace je základ

Při výběru matrace je důležité si kupovaný produkt pečlivě vyzkoušet. Nedoporučuje se tedy kupovat matraci přes internet, ale navštívit specializovanou prodejnu, kde je možné si na ni několik minut v klidu poležet. Matrace by zároveň měla mít bodovou elasticitu, což znamená, že by se měla prohýbat jen tam, kde se na ni zatlačí. Co se materiálu týče, asi nejpoužívanější a nejkvalitnější jsou matrace pěnové, latexové či pružinové.

Design postele

I přes výše zmíněné vlastnosti postelí je nutné hledět i na celkový design. Málokdo si přitom uvědomuje, že postel je v ložnici nejdůležitějším kusem nábytku, a na její vzhled tolik nehledí. Nabídka nábytkářských firem ovšem často není nikterak výjimečná a vyplatí se připlatit za postel na míru. V takovém případě lze vzhled postele přizpůsobit svým potřebám a konečná cena není o tolik vyšší, než kdybyste postel pořizovali od kvalitního specializovaného výrobce. „Zájem o výrobu postelí na míru registrujeme již několik let ve stejné míře. Není přitom asi důležitějšího kusu nábytku. Jako u všech našich produktů, i zde si zakládáme na špičkovém zpracování a použití prvotřídních materiálů, jako je hovězí kůže a potahové látky nejvyšší kvality. Postel samozřejmě přizpůsobujeme zákazníkovi do nejmenších detailů tak, abychom zajistili jak funkční, tak estetickou stránku,“ uzavírá Kružík.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: