Nová kniha o spisovateli světového významu vystihuje jedinečnost jeho osobnosti

Nová kniha o spisovateli světového významu vystihuje jedinečnost jeho osobnosti

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

To byl Arnošt Lustig. Tak se jmenuje nová kniha Františka Cingera, který po boku světoznámého spisovatele po jeho návratu z exilu strávil mnoho společných dnů a nocí, včetně besed nebo cest do koncentračního tábora Mauthausen či do Washingtonu, kde spisovatel a pedagog s rodinou bydlel a vyučoval. Na co vše autor knihy vzpomíná a co se čtenář o tomto českém spisovateli židovského původu dozví?

Arnošt Lustig

Arnošt Lustig byl český židovský spisovatel a publicista, který se ve svých dílech věnoval především tématu holokaustu. Ten totiž sám zažil, a tak jeho tvorba vychází z drastických zkušeností z koncentračních táborů. Snažil se tímto způsobem své dceři vylíčit tuto dobu a jeho knihy zachycují osudy mladých dívek či starých lidí, kteří jsou podle něj nejvíce zranitelní. Všechny události představoval tak, jako by byly naprosto všední a je to právě tato syrovost, kterou na jeho dílech oceňujeme nejvíce. V jeho pozdních dílech se poté můžeme setkat s hledáním podstaty lidského bytí, pro jeho prózu byla charakteristická věcnost podání a střízlivá dramatičnost. Arnošt Lustig zemřel v únoru roku 2011 po dlouhém boji s rakovinou.

Kniha To byl Arnošt Lustig však ukazuje spisovatele i z jiného úhlu pohledu. Jedná se totiž o hold spisovateli světového významu i jména, kterou sepsal nejen jeho společník, ale především přítel František Cinger. Ten doprovázel Lustiga na jeho cestách do koncentračního tábora Mauthausen, ale byl mu oporou i při návštěvě pražského Nového židovského hřbitova, kde odpočívá Lustigova maminka a další předkové. Spolu se vydali i do míst mezi německým Klingenthalem a českými Kraslicemi, kde s kamarádem Jiřím Justicem utekli v dubnu 1945 z vlaku smrti směřujícího z pracovního tábora v Meuselwitzu do Dachau. Kniha je tak především souborem autentických vzpomínek, ve kterých František Cinger vystihuje jedinečnost osobnosti tohoto tvůrce, který vlastní literární i filmovou tvorbu zasvětil obětem šoa, zkázy, organizované na židovském národu nacisty. Kniha přináší i řadu zatím neznámých příhod z Lustigova života, například setkání s lidmi, jako byli Che Guevara nebo Golda Meier.

Tato kniha je přitom již druhým dílem o Arnoštu Lustigovi z pera českého literárního historika a novináře. Tentokrát však vyšla pod taktovkou nakladatelství Eminent, které se specializuje na knihy o alternativní medicíně, zdravém životním stylu a na esoterickou a duchovní literaturu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: