Nezůstaňte jen u předsevzetí, změňte svůj životní styl doopravdy

Nezůstaňte jen u předsevzetí, změňte svůj životní styl doopravdy

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nejnovější statistiky ukazují, že 38 % všech novoročních předsevzetí souvisí s nadváhou. U svých slibů však na konci roku zůstane jen 8 % obyvatel, celá polovina z nich to totiž vzdá již po prvním měsíci. Také jste si letos řekli, že změníte svůj životní styl a bojíte se, že vás po určité době nadšení opustí? Přečtěte si, jak u cvičení a zdravé stravy vytrvat.

Motivace

Motivace je základním pilířem celé změny. Je to hnací motor, který udržuje předsevzetí v chodu a nedovoluje člověku povolit. Proto na tom, co vás vlastně motivuje, opravdu záleží. Pokud totiž celou změnu podstupujete kvůli někomu jinému, motivace vás často opouští, jakmile daná osoba přestane být na obzoru. Existuje sice šance, že vás plnění novoročního předsevzetí pohltí natolik, že v něm setrváte, to ovšem není zcela běžný scénář. Z toho vyplývá, že byste se o změnu měli snažit hlavně kvůli sobě samým. K tomu je zapotřebí o změnu opravdu stát a hlavně vědět, proč že o ni vlastně usilujete. Motivací tak může být touha po lepším JÁ, snaha zlepšit si kondici kvůli celkovému zdravotnímu stavu či jen přání zalíbit se sami sobě.

Komplexní přístup

Pod pojmem „zdravý životní styl“ si můžete představit spoustu věcí. Můžete si představit dostatek pohybu, konzumaci zdravého a nutričně vyváženého jídla či omezení alkoholu, cigaret a jiných návykových látek. Zajdete-li ovšem ještě dál, stejně tak dobře můžete ve zdravém životním stylu spatřit třídění odpadu, používání ekologicky nezávadných prostředků v domácnosti či používání domácí kosmetiky. Zkrátka, jedno jde ruku v ruce s druhým, a od první návštěvy posilovny se časem můžete dopracovat až k již zmíněnému ekologičtějšímu stylu života. Důležité je si však opět uvědomit, proč vůbec se změnou životního stylu začínáte a co pro vás tento pojem znamená. Koneckonců, někdy je škoda snažit se vyvarovat nezdravých vlivů na jedné straně a následně je ignorovat na straně druhé. I sebekomplexnější přístup vás ale může dovádět k dokonalosti i celá léta. Není tedy nutné snažit se zvládnout vše během jednoho měsíce. Dávejte si jednotlivé cíle a až ve chvíli, kdy vám nedělá problém jedna pomyslná příčka, vydejte se k té další.

Odborný dozor

Změna životního stylu je nezřídka odsouzena k záhubě z několika důvodů. Jedním z nich je ovšem neznalost všech oblastí, které potřebujete k tomu, abyste efektivně dosáhli vysněného cíle. Pokud se tedy necítíte na poli zdravé výživy a cvičení jisti v kramflecích, nebojte se vyhledat pomoc odborníka. Jednak je možné najmout si fitness trenéra, a jednak je možné navštívit výživového poradce, který vám po detailním prozkoumání vašeho zdravotního stavu a případných indispozic může poradit, co se jídelníčku týče. Jestliže jste v tomto již v minulosti selhali, doporučujeme využít i nejrůznějších jiných podpůrných aktivit. Pozitivní zkušenosti mají například pojištěnci Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR s projektem Změním se, který pojišťovna každoročně pořádá pro vybrané klienty v rámci programu Zdraví jako vášeň. Celý projekt je pod taktovkou předního českého výživového poradce Petra Havlíčka, který koučuje účastníky spolu s dalšími profesionály. Příběhy jednotlivých účastníků si můžete přečíst na webových stránkách projektu Zdraví jako vášeň v sekci Změním se. Třeba se setkáte s příběhem, který bude tou pravou motivací i pro vás.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: