Neplatičů nájemného přibývá, jak předcházet rizikům?

Neplatičů nájemného přibývá, jak předcházet rizikům?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Počet neplatičů nájemného v roce 2023 vzrostl, oproti předešlému roku dokonce o třetinu. Na vině může být nejen horší ekonomická situace, ale také vyšší nájmy nebo dražší energie. Jak se mohou majitelé nemovitostí bránit? A lze účinně předcházet rizikům?

Nejčastější problémy s nájemníky

Neplacení nájemného není jediný problém, se kterým se majitelé pronajímaných bytů potýkají. Často dochází také k těm situacím, kdy nájemce neprovádí běžnou údržbu nebo narušuje pořádek v domě. „Nezřídka se také setkáváme s tím, že je byt zanechán ve špatném stavu a opravy nebo úklid po vystěhování stojí pronajímatele spoustu času a peněz, navíc prodlužují dobu, kdy je možné byt opět začít inzerovat. Z toho důvodu je žádoucí mít o stavu bytu přehled. Majitelům doporučuji se jednou za čas s nájemcem domluvit a do bytu se podívat. Tento krok vás ušetří nepříjemných překvapení,“ říká David Novotný ze společnosti Bohemian Estates, která se mj. zabývá i profesionální správou nájemních bytů. Způsobů, jak těmto problémům předcházet, není moc. Rady od odborníků se shodují na tom, že nejdůležitější je důkladná prověrka.

Nájemníky důkladně prověřujte

Nejdůležitějším krokem před sepsáním nájemní smlouvy s nájemcem je důležité ho prověřit v dostupných českých registrech. „Prověřit, zda má daný člověk nějaké exekuce, lze například v Centrální evidenci exekucí. Služba je sice zpoplatněna, ale jeden dotaz vás vyjde jen na 60 Kč. Prověřit konkrétní osobu můžete pouze na základě rodného čísla, které byste ve chvíli, kdy už jste s nájemcem domluveni, měli mít k dispozici. Vyžádat si také můžete potvrzení o bezdlužnosti od samotného nájemce. To by nemělo být starší než jeden měsíc,“ říká Novotný. Dejte také na svůj první dojem. Pokud nájemce nezvedá telefony nebo přijde pozdě na domluvenou schůzku bez omluvení, něco to vypovídá o jeho spolehlivosti. „V momentě, kdy u vás už nájemce bydlí a přestane platit, je většinou pozdě. Ze zákona není jednoduché nájemce vystěhovat a často se stává, že pronajímatel své peníze už neuvidí. Prevence je v tomto případě opravdu na místě,“ dodává David Novotný.

Pozor na nájemní smlouvu

Opatrní byste měli být i s nájemní smlouvou. Tu přitom mnoho pronajímatelů podceňuje, někdo ji například neprodlouží nebo se nedbá na přílohy, jako je předávací protokol. Nájemní smlouva také často neobsahuje povinné údaje. „Když už dojde na to, že nájemce přestane platit, potřebujete mít v ruce neprůstřelnou nájemní smlouvu, o kterou se můžete opřít a se kterou máte nárok nájemné vymáhat. Nedoporučuji stahovat si volně dostupné vzory na internetu, na smlouvu by se vám měl podívat právník,“ vysvětluje Novotný.

Inkasujte nájemné 12 měsíců v roce

Starosti spojené s pronájmem nemovitosti můžete přenechat profesionálům. Bohemian Estates v rámci své služby PRONAJMU nabízí variantu JISTOTA, která vám garantuje předem dohodnutou výši nájemného i ve chvíli, kdy nájemce neplatí nebo kdy nemovitost zeje prázdnotou. „V praxi to funguje tak, že si nemovitost pronajmeme my a my majiteli hradíme nájemné. Jsme to zároveň i my, kdo se stará o administrativu, o vyúčtování a o hledání nájemců. Zároveň majiteli podáváme pravidelný report, takže vždy ví, kolik mu nemovitost vydělává a v jakém je stavu,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: