Jak z nemovitosti určené k pronájmu vytěžit maximum? Využijte ji na krátkodobý pronájem!

Jak z nemovitosti určené k pronájmu vytěžit maximum? Využijte ji na krátkodobý pronájem!

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Investice do nemovitostí je stále jedním z nejbezpečnějších způsobů zhodnocení peněz. Chcete-li ovšem jít do koupě nemovitosti, která bude určena výhradně k pronájmu, je nutné počítat s jistou administrativní a finanční zátěží. Kupujete-li ji navíc na hypotéku, vždy je třeba brát v potaz i to, že čas od času může dojít k výpadku z nájemného, což nezřídka vede k finančním  potížím. Vaším cílem by tak mělo být zajištění spolehlivých nájemníků, kteří budou ochotni zaplatit co nejvíce. Jak toho ale docílit? A je provozování krátkodobého pronájmu opravdu o tolik výhodnější?

Krátkodobý pronájem a jeho výhody

Krátkodobý pronájem byl v posledních letech naprosto ukázkovým příkladem sdílené ekonomiky a toho, jaký dopad může mít nejen na ceny ubytovacích služeb, ale i na jejich kvalitu. Výběr byl rozmanitější, nabídka služeb pestřejší a ti, kteří dali svou nemovitost k dispozici, si během krátké doby mohli přijít na pěkné peníze. S rostoucí popularitou krátkodobého pronájmu se však zcela logicky začali provozovatelé tradičních ubytovacích zařízení bouřit, a tak čekalo toto odvětví nemalé změny. Ty přinesla Finanční správa a její nová metodika, která zapříčinila, že začal být tento způsob přivýdělku minimálně nepohodlný.

Jaké měla nová metodika dopad na provozování krátkodobého pronájmu?

Nově jsou provozovatelé krátkodobého pronájmu povinni platit daň podle zákona o DPH, a to v případě, pokud za posledních dvanáct měsíců dosáhli obratu nejméně milion korun nebo se k platbě daně přihlásili sami. Nevyhnou se však ani odvádění daně z příjmu fyzických osob a pamatovat je třeba i na to, že ubytovací služby podléhají EET, a tak je nutné tržby evidovat v rámci elektronické evidence tržeb.

Jelikož je ale provozování krátkodobého pronájmu v současnosti považováno za regulérní způsob podnikání, je nutné mít i živnostenský list, k čemuž se váže například řádné označení provozovny a další nařízení vyplývající z této živnosti. Majitelé nemovitosti provozující krátkodobý pronájem musí zároveň platit i zdravotní a sociální pojištění či rekreační a lázeňské poplatky městu a nevyhnou se ani pravidelnému hlášení ubytovaných cizinců na cizineckou policii.

Krátkodobý pronájem v číslech

Statistiky ovšem hovoří jasně a ukazuje se, že krátkodobý pronájem může ve strategicky umístěných lokalitách, jako jsou centra turisty navštěvovaných měst nebo místa v blízkosti velkých společností, být daleko výnosnější. „Samozřejmě je vždy třeba nejprve zhodnotit, zda je strategie krátkodobého pronájmu pro danou nemovitost ta nejvýnosnější, ale dle čísel z předešlých let může být tento druh pronájmu o 50 – 100 % výnosnější než pronájem dlouhodobý,“ říká David Novotný, majitel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates.

Pomineme-li ovšem finanční stránku věci, problémem nadále zůstává i již zmiňovaná administrativní zátěž, která je s provozováním krátkodobého pronájmu neodmyslitelně spojena. „Chápeme, že povinné byrokratické a administrativní kroky značně snižují lukrativnost tohoto podnikání, přijde nám ale škoda nevyužít potenciálu nemovitostí, které jsou na krátkodobý pronájem jako dělané, a proto nabízíme řešení, díky kterému převezmeme veškeré nepohodlné otěže za majitele my,“ osvětluje Novotný službu, kterou společnost Bohemian Estates nabízí. „S každým, kdo se s námi rozhodne jít do zajištění krátkodobého pronájmu, podepisujeme nájemní smlouvu, a tím se stáváme subjektem zodpovědným nejen za samotný pronájem, ale i za plnění veškerých úředních náležitostí a platbu všech zákonných odvodů,“ rozvádí dále princip fungování této služby Novotný.

Vlastníci nemovitosti si tímto způsobem mohou nadále přijít k výdělku z krátkodobého pronájmu a zároveň hodit veškeré starosti za hlavu. „Díky smlouvě mezi námi a majitelem nemovitosti jdou veškerá rizika a odpovědnost za námi, což dovoluje vlastníkům nemovitostí v klidu užívat vydělaných peněz a věnovat se něčemu užitečnějšímu. My se totiž například staráme i o úklid, ubytovávání hostů či o údržbu. Náš klient tak poté opravdu může jen sledovat, jak mu pronájem vydělává,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: