Nejúčinnějším způsobem boje proti rakovině je prevence, přihlaste se na komplexní onkologické vyšetření

Nejúčinnějším způsobem boje proti rakovině je prevence, přihlaste se na komplexní onkologické vyšetření

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Statistiky sledující jedno z nejobávanějších onemocnění současnosti rok od roku ukazují hrůznější čísla. Dle nedávných průzkumů na rakovinu v České republice umírá každých dvacet minut jeden člověk. Kterýmkoli druhem rakoviny poté onemocní každý třetí obyvatel ČR. Dávno se navíc ukázalo, že životospráva podle pravidel ani zdaleka není pojistkou toho, že se nám nádorové onemocnění vyhne. Jak se tedy lze bránit?

Rakovina v České republice

Přestože se výskyt rakoviny v České republice stále zvyšuje, v důsledku lepší léčby počet zemřelých klesá. U některých druhů tohoto onemocnění se však nemoc zachytí až v pokročilém stádiu a šance na léčbu je poté nižší. Příkladem je rakovina plic, která obvykle postihuje kuřáky mezi 55. a 65. rokem života. Ročně se odhalí zhruba na 6000 případů onemocnění a až 80 % postižených umírá. A to jediné, co je přitom třeba udělat, je se nechat pravidelně vyšetřit. Každý obyvatel má po dovršení 18 let jednou za dva roky nárok na vykonání preventivní prohlídky u svého obvodního lékaře. Existují však i specializované onkologické ústavy, kde si komplexní vyšetření pacienti mohou uhradit nebo je možné obrátit se na svoji zdravotní pojišťovnu, některé z nich zahrnují onkologický program pro své pojištěnce zdarma.

Preventivní onkologický program

Preventivní onkologický program nabízí například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra České republiky ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem (MOÚ) v Brně, nejmodernějším pracovištěm svého druhu u nás. Tato spolupráce trvá již od roku 2011 a díky tomuto unikátnímu projektu již stovky jejich klientů absolvovaly kompletní onkologické preventivní vyšetření v renomovaném MOÚ, které není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.  „Jsme rádi, že můžeme klientům nabídnout takto komfortní vyšetření. Zájem o něj je veliký, a my musíme mezi zájemci vybírat. Nádorové onemocnění bylo díky tomuto vyšetření odhaleno u necelé desítky našich klientů. Věříme, že jim zachránilo život.“, říká generální ředitel ZP MV ČR David Kostka.

Náplň vyšetření

Onkologické vyšetření v Brně zahrnuje komplexní vyšetření onkologem, vyšetření krve s důrazem na nádorové markery, vyšetření moči, rentgen plic, hemokult a kolonoskopii. Lékaři také provádí ultrazvuk břicha, EKG, echo srdce a klientům poskytují i poradenství v oblasti zdravé výživy. Celá prohlídka trvá cca 2 hodiny. Do vyšetření není zahrnut ultrazvuk varlat a prsou. V případě zájmu si mohou však klienti na ten samý den toto vyšetření nad rámec prohlídky připlatit. Důvodem, proč nepodceňovat prevenci, je fakt, že rakovina je onemocnění z poruch genomu. Nelze ji tedy ze života eliminovat. Bohužel, ani se všemi dnešními možnostmi a prostředky, se stále nepodařilo získat stoprocentní lék na nádorová onemocnění a my tak nemáme jinou možnost, než se jej pokusit včas lokalizovat a zlikvidovat.

Jak se do výběru na prevenci přihlásit

Podmínkami pro zařazení do výběru na preventivní onkologické vyšetření jsou následující. Je třeba být starší 18 let, být pojištěncem ZP MV ČR a mít aktuálně dobrý zdravotní stav. Spolu s přihláškou, kterou lze zaslat pouze elektronickou formou, je nutné napsat alespoň tři důvody zájmu o podstoupení vyšetření. Finální výběr určuje zdravotní pojišťovna.  Přestože je stále dost klientů, kteří se do výběru nedostanou, prevenci nelze podceňovat. „Pokud se nádor zjistí včas, až 95 % pacientů se vrátí po léčbě do běžného života. „Proto nepodceňujme prevenci a nechme se včas vyšetřit“, vyzývá generální ředitel největší zaměstnanecké pojišťovny v ČR David Kostka.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: