Nakupujte dovolenou v předstihu, neprošvihněte first minute

Nakupujte dovolenou v předstihu, neprošvihněte first minute

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Podle dat České asociace cestovních kanceláří a agentur téměř polovina lidí nakupuje letní dovolenou několik měsíců dopředu. Češi se tak naučili využívat takzvané first minute slevy a monopol last minute zájezdů, které ještě u nákupu letních dovolených donedávna převažovaly, byl narušen. Prodej first minute dovolených tradičně probíhá od zimy až do jara, je tedy nejvyšší čas začít plánovat letní dovolenou, jejíž nákup vás v tomto období vyjde finančně lépe.

Čím dál více cestovních kanceláří garantuje nízkou cenu zájezdu v režimu first minute v porovnání s cenou platnou pro zájezdy last minute. Češi si proto čím dál více zvykají nakupovat letní rekreaci v zahraničí s několikaměsíčním předstihem. Ze zkušeností prodejců zájezdů vyplývá, že zájem o dovolené first minute je především u rodin s dětmi a seniorů, u odjezdů na poslední chvíli se drží mladé páry, které jsou časově flexibilnější a často svou útratu přizpůsobují aktuální situaci. Podle odborníků na cestovní ruch se nejvíce vyplatí koupit letní dovolenou zkraje roku, tj. v lednu, únoru, březnu a dubnu. Přepočteno na procenta, zhruba 45 % českých turistů si zájezd pořídí first minute, zatímco 35 až 38 % dává přednost last minute.

Není to tak dávno, co si Češi s oblibou vybírali dovolenou v zahraničí až na poslední chvíli a hledali v last minute nabídkách různých cestovních kanceláří. Obrovská popularita last minute dovolených vycházela ze skutečnosti, že cestovní kanceláře plánovaly nákup kapacit s optimismem, ale vzhledem k silnému konkurenčnímu boji jim pár dní před odjezdem zůstávala volná lůžka v rezervovaných hotelích a neobsazená místa v letadlech či autobusech. Proto cestovní kanceláře pravidelně několik týdnů až dnů do odjezdu vyhlašovaly dramatické poklesy cen. Dnes už kapacity plánují pečlivěji nejen samotné cestovní kanceláře, ale také zákazníci. Lidé si lépe uvědomují nutnost plánovat svůj čas a dovolenou, proto čím dál častěji volí nákup zájezdů first minute. Odpovědnější plánování dovolené nadto ocení i zaměstnavatelé.

Proč jsou first minute zájezdy tolik populární?

Za atraktivitou nákupu dovolené v předstihu stojí zejména výrazné slevy. Pohybují se v rozmezí od 10 % do 35 % oproti katalogovým cenám. Lidé navíc vítají možnost širokého výběru z dosud nevyprodaných kapacit. K nárůstu zájmu o first minute pobyty přispívají také speciální nabídky pro zákazníky. Nejvíce poptávané jsou zejména benefity v podobě pobytu pro dítě zdarma či možnosti změnit termín či lokalitu dovolené. V minulost české turisty od brzkého nákupu dovolené odrazovaly zejména vysoké zálohy. V současné chvíli tuto nevýhodu však přebíjí řada dalších výhod včetně nemalé úspory peněz. Několikačlenné rodině se tento nákup vyplatí nejvíce. Ušetřené peníze se pohybují v řádech tisícikorun.

Jak dovolenou financovat?

Letní dovolená je v rámci osobního rozpočtu jednou ze zbytných položek. I když to není věc přímo nutná k zajištění základních životních potřeb, vydat se jednou za rok do zahraničí, nechat za sebou starosti a pořádně si odpočinout, potřebujeme všichni. Ideálním řešením je na zahraniční dovolenou šetřit v průběhu celého roku a pravidelně si odkládat určitou částku peněz, ale ne každému se na vysněnou dovolenou podaří našetřit potřebnou sumu do poslední koruny. Běžné spotřebitelské úvěry nejsou na financování dovolené vhodné, neboť váš rozpočet zatíží z dlouhodobého hlediska. Kompromisem je našetřit si určitou obnos a zbylou část potřebnou k zaplacení pobytu můžete vykrýt čerpáním flexibilní finanční rezervy Ferratum Credit. Čerpat můžete jednorázově či opakovaně až 35 000 Kč. Jedinou podmínkou je zaslat každý měsíc alespoň minimální splátku ve výši 12,5% z aktuálně dlužné částky. Pokud peníze nečerpáte, neplatíte žádné poplatky, avšak finanční rezervu máte neustále k dispozici, a to 24 hodin denně, 7 dní v týdnu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: