Na podzim vlasy padají více. Jak proti tomu bojovat?

Na podzim vlasy padají více. Jak proti tomu bojovat?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Podzim nabízí spoustu možností, jak si ho užít naplno. Dlouhé procházky v přírodě, kdy slunce ještě slabě svítí a hřeje, zbarvené listí, pouštění draků, zapalování svíček a domácí pohoda s knížkou v jedné a čajem v druhé ruce. Listy však nejsou to jediné, co na podzim padá. Mnoho žen má konec roku spojený se zvýšeným vypadáváním vlasů, které je samo o sobě velmi nepříjemné a může negativně ovlivnit naši psychiku. Jak se v tomto období o oslabené vlasy starat?

Podzim je sám o sobě rizikový pro naši kštici. Sychravé počasí, kdy fičí ostrý vítr a často prší, prakticky znemožňuje jakýkoli styling. Úbytek slunce, výkyvy teplot provázející přechody ze zimy do přetopených místností a nedostatek vitaminů a základních prvků způsobuje zhoršenou kvalitu kadeři. Kromě toho řada žen v říjnu a listopadu každý rok zaznamenává při mytí a česání zvýšené vypadávání vlasů, které se může odrazit i na celkové hustotě vlasů, je-li příliš intenzivní a trvá-li dlouho. Přesto existují rady, které pomohou udržet kštici zdravou, silnou a krásnou.

Znáte přirozený životní cyklus vlasů?

Dobrá zpráva je, že sezónní vypadávání vlasů je zcela přirozený proces. Vyskytuje se rovnoměrně na celé hlavě a zpravidla netrvá déle než šest až osm týdnů. Abychom to pochopili, je třeba vědět něco o růstovém cyklu vlasů. V růstové fázi se vlas nachází zhruba po dobu dvou až šesti let. Obvykle se v růstové fázi nachází najednou až 90 % celého vlasového porostu, zatímco zbytek zůstává ve fázi klidové, odborně nazývané telogenní. Trvá většinou něco mezi dvěma a šesti týdny. Po jejím skončení vlas vypadne, ale zároveň vlasový váček začne produkovat nové vlasové vlákno. Vědci došli k poznání, že v klidové fázi se nejvíce vlasů nachází zhruba v červenci, proto tedy v období září až listopad dochází ke zvýšenému hromadnému výpadku. Zabránit tedy výpadkové fázi úplně nelze, přesto můžeme vhodnou péčí a životním stylem docílit toho, aby vlasy vypadávaly méně.

Zvyšte příjem vitaminů a minerálů

V podzimním období při zvýšeném vypadávání vlasů je vhodné zvýšit příjem zinku, selenu a důležitých aminokyselin, zvláště methioninu a cysteinu. Nutný je také bohatý příjem přirozených vitaminů ze stravy, stejně jako byste měli dbát na dostatečné zastoupení vápníku a bílkovin. U dermatologa či praktického lékaře je možné požádat o krevní rozbor, který odhalí, zda všemu tělu nechybí některý z důležitých prvků či stavebních látek. Ztrátu vlasů může zapříčinit také zvýšená činnost hormonů na podzim nebo stres.

Šetrná péče je nutnost

I kosmetická péče má svůj podíl na zdraví a síle naší hřívy. Konec léta většinou naše vlasy zastihne oslabené, matné, bez lesku a života. „Narušené vlasy ztrácejí sílu udržet se ve vlasové pokožce a vypadávají. Vedle fénování a žehlení, které způsobuje křehkost a zvýšenou lámavost vlasového vlákna, vlasy ohrožuje i nesprávné zacházení a kosmetická péče se zatěžujícím složením,“ říká Renata Gaucká, vlasová expertka z profesionální kadeřnické kosmetiky Nouvelle. „Na podzim bychom tedy měli vsadit na posilující kúry a výživné olejíčky, které mají schopnost proniknout hluboko do struktury vlasu a posílit oslabené vlákno od základu. Pro každodenní šetrnou péči bez zbytečného zatížení je vhodná řada Double Effect. Je určená přímo pro suché, lámavé a mechanicky či chemicky narušené vlasy, které potřebují doplnit stavební a výživné látky. Obsahuje keratin a proteiny, které toto výborně splňují,“ doplňuje Gaucká.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: