Dnešní doba klade zvýšené nároky na náš organismus. Jsme pracovně velmi vytížení, ocitáme se pod tlakem a stres je náš věrný souputník. Řada z nás se vlivem hektického životního tempa nezvládá stravovat zdravě a dodávat tělu potřebné živiny. Právě tady hrají důležitou roli takzvané superpotraviny, neboť obsahují vysoké množství nutričně hodnotných látek a přispívají tak k racionální výživě člověka. Skutečnou královnou mezi superpotravinami je dosud málo známá moringa olejodárná. Seznamte se s jejími blahodárnými účinky.
Chia, açaí, goji, chlorella, quinoa nebo právě moringa. Ještě před pár lety tyto výrazy v našich končinách nikdo neznal. Dnes alespoň jednu ze zmíněných superpotravin najdete v regálu každého supermarketu. Není pochyb o tom, že tyto potraviny obsahují řadu organismu prospěšných látek. Najdete v nich vitaminy, minerály, vlákninu, antioxidanty a mnoho dalších fytonutrientů. I když se může zdát, že jde o trend posledních let, opak je pravdou. Starověké civilizace je měly v oblibě dávno před námi právě proto, že podporovaly imunitu, byly výtečným zdrojem energie, zvyšovaly vitalitu a celkovou fyzickou i psychickou kondici.
Prověřeno tisíciletou tradicí
I moringa olejodárná byla známá svými léčivými účinky už před tisíci lety. Drsné podmínky jako nadmořská výška a extrémní sucho donutily tento strom zadržovat v sobě co nejvíce živin, aby v náročném prostředí mohl vůbec přežít. Díky tomu v zelených listech stromu moringa nalézáme mimořádné nutriční hodnoty. Tato zázračná rostlina byla objevena v severní Indii kolem roku 2000 př. n. l. Tradiční lékaři velmi rychle přišli na její léčivé účinky a nazvali ji „strom zázraků“. Tradiční indická ajurvéda ji už několik tisíc let využívá při řešení až 300 druhů různých zdravotních obtíží, od astmatu přes neplodnost, kardiovaskulární obtíže, hormonální nerovnováhu, revmatismus až po preventivní detoxikaci organismu. Starověcí Egypťané si zase velmi cenili moringový olej, který používali místo opalovacích krémů. Avšak na evropském kontinentě objevili moringu až staří Řekové. V pozdějším období je představili Římanům, kteří ji rozšířili v rámci celé své říše.
Co nám může dát moringa dnes?
Moringa olejodárná jako taková má všestranné využití. Díky vysokému podílu výživných látek podporuje přirozenou imunitu, posiluje fyzickou kondici, působí příznivě na krevní tlak, zažívání i metabolismus, zlepšuje koncentraci a paměť, zpomaluje proces stárnutí buněk, chrání před srdečními příhodami a zvyšuje plodnost. Moringa je určená pro každého, kdo má zvýšené nároky na svůj organismus. Do této skupiny patří nejen vrcholoví sportovci, ale také pracovně vytížení lidé, ti, kteří čelí pracovnímu nebo soukromému stresu, starší lidé i malé děti v růstu. Lze ji také využít při řešení různých zdravotních obtíží či nadváhy.
Jak moringu začlenit do svého jídelníčku
Častým problémem exotických superpotravin je, že lidé nevědí, jak je včlenit do svého běžného středoevropského jídelníčku. Rostlinný produkt z listu stromu moringa se jako doplněk stravy užívá v tabletách nebo ve formě prášku jako přísada do teplých i studených nápojů, polévek, omáček a pečiva. Využít jej můžete i k přípravě čaje, pesta či ovocných koktejlů smoothies. „Pro moringu se najde místo i v klasické české kuchyni. Moringový prášek můžete přidat například do základu guláše, kterému dodá vynikající chuť. I naprostí gurmánští zarputilci se budou dožadovat přídavku a prozrazení tajemství té skvělé chuti,“ říká Štěpánka Čápová, výživová poradkyně a autorka několika kuchařek, která vytvořila speciální kuchařku s recepty využívajícími moringu. Najdete ji na MoringaMix.cz.