Moringa, bylina třetího tisíciletí. Poznejte její zázračné účinky

Moringa, bylina třetího tisíciletí. Poznejte její zázračné účinky

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Na světě je mnoho bylin, které pomáhají léčit neduhy a prospívají našemu zdraví. Většina z nich působí cíleně na jeden zdravotní problém či konkrétní bolest. Existují ale byliny, které působí širokospektrálně a mohou stravu člověku významně doplnit. Taková je i keřovitá rostlina moringa olejodárná. Ne nadarmo je její původní název používaný v mnoha afrických jazycích „Nebedaye“. To v překladu znamená „ta, jež nikdy neumírá“. Jaké má účinky a jak může pomoci člověku moderní doby?

Strom moringa, který hojně roste především v Himálájích, roste zhruba do výšky deseti metrů. Je to keřovitý strom, podobající se našemu akátu. Když má dostatek vláhy, na jeho větvích vyrostou zelené polodlouhé plody luskovitého tvaru. Co je na této rostlině nejzajímavější, je, že dokáže přežít prakticky v jakýchkoliv podmínkách. V nadmořských výškách kolem dvou tisíc metrů, v suchém i velice mokrém prostředí… Nehostinné podmínky donutily tento strom zadržovat v sobě co nejvíce živin, aby v náročném prostředí mohl vůbec přežít. Díky tomu v zelených listech stromu moringa nalézáme mimořádné nutriční hodnoty.

Jde o jedinečný zdroj čistě rostlinných bílkovin, obsahující až 46 antioxidantů a přes 90 vitaminů, minerálů a aminokyselin. Svou koncentrací přírodních živin převyšuje mnohé jiné superpotraviny. Dokázal dokonce uchránit obyvatele indického subkontinentu nebo Afriky před hladomorem! Původně pochází z Indie, kde je již po tisíciletí používána v ajurvédské medicíně. Časem se rozšířila do celého světa. Dnes tento zázračný produkt přírody s blahodárnými účinky postupně objevuje i západní svět.

Komu moringa prospěje?

Vzhledem k tomu, že se jedná o elixír různých vitaminů a minerálních látek ve vysokých koncentracích, je prospěšná všem. Zvlášť vhodná je pro osoby s duševně či fyzicky náročným povoláním, vegetariány, vegany, seniory, malé děti v růstu a pro cukrovkáře i celiaky. V dnešní rychlé době se řada z nás nezvládá stravovat zdravě a dodávat tělu potřebné živiny. Právě tady mají superpotraviny svoji roli – dokáží suplovat a dodávat tělu potřebné látky pro jeho správné fungování. Moringa je určená pro každého, kdo má zvýšené nároky na svůj organismus. Do této skupiny patří také velmi pracovně vytížení lidé. V oblastech, ve kterých nejvíce roste, se používá na kožní problémy, onemocnění dásní, bodné rány, proti astmatu, anémii, artritidě i vysokému krevnímu tlaku.

Jak moringu užívat?

Namletý prášek z usušených listů se dá užívat různými způsoby. „Moringa se dá konzumovat v několika různých formách. Jsou to tablety z rostlinné želatiny, do kterých je moringa nakapslována, dále pak sypký prášek ze sušených lístků tohoto zázračného keře a pak také čajové směsi s moringou,“ vysvětluje Jan Kraus, zakladatel rodinného podniku Moringamix.cz. Tuto zázračnou rostlinu pěstují přímo na Filipínách, kde osobně kontrolují podmínky pěstování a následně zpracování surovin, aby bylo možné garantovat nejvyšší možnou kvalitu. Prášek z moringy můžete také přidávat do polévek, omáček nebo jiných jídel či si připravit ovocná smoothie a čaj. Stačí se inspirovat recepty z MoriKuchařky, kterou vytvořila výživová poradkyně a autorka několika kuchařek Štěpánka Čápová. „Chcete-li si vychutnat rychlý a lahodný moringový nápoj, jednoduše vezměte půl lžičky prášku moringa, přidejte lžičku medu, vymačkejte trochu citronu a vše smíchejte dohromady. Poté přidejte vodu a můžete pít.“

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: