Minimalismus v praxi: Jak na vzdušný a čistý interiér?

Minimalismus v praxi: Jak na vzdušný a čistý interiér?

vloženo do: STYL | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Cítíte ve svém domově stísněně? Osvojte si základy minimalismu a provzdušněte interiér. Ne nadarmo se říká, že méně je někdy více. O tipy se podělila interiérová designérka Anke Glut.

Neutrální barvy

Neutrální barvy jsou alfou a omegou minimalistického interiéru. Patří do něj bílá, šedá, béžová, krémová, hnědá nebo černá. Raději než barvy, kombinujte textury a materiály. V praxi to znamená, že zatímco na jednu zeď zvolíte střídmou tapetu, druhou zeď vymalujete jediným odstínem. Cílem je interiér opticky zvětšit a prosvětlit.

Čisté a jednoduché linie

Co se nábytku týče, dejte přednost základním geometrickým tvarům. Vyvarujte se příliš složitých a ozdobných prvků, jakými jsou například nejrůznější úchyty nebo kliky. Velmi oblíbené materiály jsou například kov či beton. Pokud zvolíte dřevo, nemíchejte více odstínů.

Vestavěný nábytek má zelenou

V minimalistickém interiéru se bude skvěle vyjímat vestavěný nábytek. Ten zároveň můžete už od výroby přizpůsobit prostoru a nechat ho vyrobit co nejvíce efektivně. Nábytek by na sebe měl navazovat a působit jednotně a čistě. Dejte si také pozor na to, abyste do prostoru neumisťovali více kusů nábytku, než je nezbytné. Ty mohou interiér moc členit, a ten pak působí chaoticky.

Zredukujte dekorace

Dekorace jsou v minimalistickém interiéru vítané. Ovšem měli byste je zredukovat. „Vyhněte se poličkám s velkým množstvím dekorací. Ozdobné vitríny můžete nahradit například zdobnou tapetou se zajímavou strukturou, zrcadlem nebo obrazem. Pokud máte dekorace, kterých se nechcete vzdát, umístěte je na jeden tác. Tak jim dáte jednotu a budou působit uspořádaně,“ dodává Anke Glut.

Seznam nepotřebných věcí

Dejte si dohromady seznam nepotřebných věcí a pošlete je dál. „Jednoduše řečeno, redukujte vše nepodstatné a vše, co nepoužíváte. Možná budete překvapeni, kolika věci se zbavíte. Vaším cílem je mít na poličkách co nejméně věcí, které tam nemají co dělat. Ty mohou být schované a úhledně srovnané ve skříních,“ vysvětluje Glut.

Stále uklizeno

Díky redukci nepotřebných věcí se vám bude doma lépe udržovat i pořádek. Interiér by měl být uklizený a působit čistě, i když jste ten den zrovna neuklízeli. Možná pro vás bude na začátku těžké věci neschraňovat, ale velmi rychle si na tento nový přístup zvyknete.

Vzdušné materiály

Pro minimalistický interiér volte vzdušné materiály. Místo těžkých závěsů vyberte raději lehké a klidně i průsvitné závěsy a okna raději zatmavte žaluziemi. Materiály na sedací soupravě by měly být jednotné a v neutrálních odstínech.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: