Milujete horory? V listopadu na vás v Dětenicích čekají speciální zombie prohlídky

Milujete horory? V listopadu na vás v Dětenicích čekají speciální zombie prohlídky

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Fenomén živých mrtvých neztrácí na popularitě. Postavy zombie nás dodnes fascinují a děsí zároveň. Důkazem je množství filmů, seriálů, komiksů, her a nejrůznějších zpracování tématu oživlých mrtvol, kterých už vyšlo nespočet. Výjimkou nejsou ani tzv. zombie walks, pochody lidí převlečených za zombie. Halloween sice už máme letos za sebou, ale ve středověké vesničce Dětenice kousek od Prahy můžete v průběhu celého listopadu navštívit speciální zombie prohlídky. 

Pro ty, kteří nejsou dobře obeznámeni se zombie tematikou, je třeba vysvětlit, s kým nebo čím mají tu čest. Výrazem zombie nejčastěji označujeme oživlou či ne zcela mrtvou bytost, která se živí čerstvým masem. První písemné zmínky o těchto bytostech můžeme dohledat v klasické světové literatuře ze začátku 19. století. Připomeňme si například autorku Frankensteina Marry Shelley nebo spisovatele sci-fi Howarda P. Lovecrafta. Jedna z jeho nejslavnějších povídek z roku 1920, nazvaná Herbert West, popisuje Frankensteinem inspirovanou postavu – šíleného doktora Westa, který pomocí vědeckých poznatků a experimentů oživoval mrtvé. Ti se následně vraceli zpět na svět jako krvelační kanibalové. Právě „zombíky“ můžeme považovat za čtenářsky a divácky nejoblíbenější příšery z hororů, neboť se jim dostalo více zpracování než například mimozemšťanům nebo vlkodlakům.

Zombie nás stále baví

Všichni známe ten výjev. Zombie táhnou svá rozpadající se těla od města k města, vydávají chrchlavé zvuky a hledají vhodný živý objekt, který by mohly rozsápat na střeva. Ničeho se nebojí a jdou si instinktivně za svým. O to více vynikne odvaha těch, kteří se jim neohroženě postaví a podaří se jim přežít. Ztotožnit se s hrdinou, který se pokouší o záchranu starého světa, nebo alespoň toho, co z něj zbylo, popřípadě zavést nový řád, je pro diváky, čtenáře a hráče obzvlášť atraktivní. Základní společenský systém se hroutí, vlády, armády ani zdravotnictví nefungují, přežívají pouze jedinci a skupinky řídící se podle vlastních, často drsných pravidel. Mění se také morálka a hodnoty a přežití je tou nejvyšší hodnotou ze všech. Bojovat o přežití s temnou, často převažující silou – to je to, co nás fascinuje nejvíce.

Zombie listopad v Dětenicích

Halloween, tedy svátek všech mrtvých, už máme sice za sebou, ale nikdy není pozdě na to přijít se krásně bát a užít si vzrušující napětí. Možnost budete mít každou listopadovou sobotu na zámku v Dětenicích, který se nachází kousek od Prahy na Mladoboleslavsku, v okrese Jičín. „Zombie v Dětenicích opět ožívají. Každou sobotu čekají na návštěvníky speciální prohlídky zámku v doprovodu upíra či oživlé hraběnky z 18. století. Budete se krásně bát a určitě vás bude během prohlídky mrazit v zádech,“ láká Aneta Ondráčková, manažerka dětenického resortu. „Během prohlídky navštívíte 14 plně zařízených pokojů a uvidíte na vlastní oči životní styl zámecké šlechty na typickém vesnickém panství 18. století. Prohlídky začínají v 10 hodin dopoledne a konají se každou celou hodinu. Na poslední se můžete vydat v 17 hodin,“ doplňuje Ondráčková.

Zombie apokalypsa je jedním z možných scénářů konce světa a zároveň jediným scénářem, kdy váš osud bude plně ve vašich rukou. Když budete bojovat a nebudete zaskočeni nepřítelem, šance na přežití se zvyšují. V listopadu tak máte v Dětenicích jedinečnou příležitostí poznat nepřítele zblízka, aniž by vám zatím šlo o krk.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: