Malování u dětí podporuje nejen kreativitu, ale i chuť experimentovat

Malování u dětí podporuje nejen kreativitu, ale i chuť experimentovat

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Od svých dětí můžeme mít různá očekávání, všichni se ale pravděpodobně shodneme na tom, že bychom byli rádi, kdyby si naši potomci dokázali v životě prostě a jednoduše poradit. K tomu je však nutné je již od útlého věku učit kreativnímu myšlení, které jde ruku v ruce s touhou experimentovat, tedy vylézt ze své komfortní zóny. Tento vzorec chování mohou děti okoukat od svých rodičů a nejbližší rodiny, ve školce a ve škole. Mohou se však kreativitě a tvůrčímu myšlení i naučit, a to díky nejrůznějším aktivitám. A jednou z nich je i malování.

To je přitom často podceňováno a někteří dokonce zastávají názor, že pro tvoření obstojných kreseb je potřeba mít hlavně talent. Roky zkušeností však dokazují pravý opak a dnes již víme, že častým tréninkem lze kreslení výrazně zlepšit. A kdy lze s malováním u dětí začít?

Této činnosti předchází rozvoj jemné motoriky, ke které dochází už v prvním roce života. Tehdy děti začínají manipulovat s nejrůznějšími předměty a první pokusy o kresby můžeme začít pozorovat kolem druhého roku, někdy i dříve. Pro začátek děti kreslí pouze prstovými barvami, do barevných plastelín, do písku a sněhu či vodou. Pastelky a štětce pak přichází na řadu až kolem čtvrtého roku života. Doporučujeme však dětem vybírat takové kreslící potřeby, které jsou zacílené na děti v předškolním věku.

Takové produkty nabízí například společnost CARIOCA, která vznikla již v roce 1965 a její sortiment mj. zahrnuje i pera, barevné tužky, tempery, pastely a nespočet dalších pomůcek na psaní a kreslení. Produkty jsou atestovány, barveny potravinovými barvivy a neobsahují lepek. CARIOCA kreslící potřeby v České republice prodává obchod pro kreativce Idea Creative, jehož kamenné pobočky najdete v Plzni, v Kladně a v Berouně. Všechny produkty však můžete objednat i online na webových stránkách obchodu.

Vedeme-li děti ke kreslení, je lepší jim nechat volnou ruku a nesnažit se je navádět, aby kreslily to, co samy nechtějí. Jejich tvorba se bude postupně vyvíjet a spolu s ní se rozvine i kreativní myšlení, fantazie a chuť poznávat okolní svět.

Kreslení zároveň zvyšuje sebevědomí dětí. Je však nutné jejich výtvorům věnovat pozornost a chválit je. Z krásných kreseb mají totiž děti radost a budují si schopnost ocenit samy sebe. Díky rozvíjení kreativity také můžete čekat, že bude dítě schopné inovativně přistupovat k řešení různých problémů a to mu z dlouhodobého hlediska pomůže k vyššímu ocenění na trhu práce.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: