Léto začalo: jak zabavit dítě během společné dovolené?

Léto začalo: jak zabavit dítě během společné dovolené?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Ačkoli prázdniny představují pro děti nejlepší část roku, rodiče už tak nadšení nebývají. Ne snad proto, že by se svými ratolestmi nechtěli trávit tak velké množství času, problém ale většinou nastává s vymýšlením programu. Aby totiž dítě zabavil na co nejdelší časový úsek a přitom se den po dni neopakoval, je ze strany rodiče zapotřebí velká dávka kreativity. Jak tedy dopřát dítěti nezapomenutelné léto plné zážitků, které ocení celá rodina?

Prvním krokem k úspěchu je včasná organizace. Vždy je lepší si s dostatečným předstihem rozplánovat nadcházející měsíce na jednotlivé sekce, které následně snáze vyplníte konkrétními aktivitami. Zaznamenáte-li si navíc potvrzené termíny táborů, společných dovolených či pobytů u prarodičů na viditelné místo, budete tak mít přehled o nepokrytých dnech a týdnech, pro které je ještě nutné program vymyslet.

Dovolená u moře

Dovolí-li to váš rodinný rozpočet, představuje dovolená u moře nejlepší variantu zábavy, kterou stoprocentně ocení celá rodina. Pobyt v neokoukaném prostředí, přímořské klima, slunce, noví přátelé, písek a divoké vlny slané vody, to všechno přispívá k rodinné pohodě a o zábavu je tak postaráno prakticky samo. Přidáte-li výlety po okolí, ochutnávky místního jídla a pití, nálož poctivé zmrzliny nebo třeba dobrodružnou plavbu na lodi kolem letoviska, můžete si být úspěchem zcela jisti. Pokud však bojujete s puberťákem, který by společnou dovolenou raději vyměnil za týden klidu v prázdném domě, přiberte s sebou do party i jeho vrstevníka. Budete tak mít jistotu, že se ve dvojici lépe zabaví a nebude po vás každý den vrhat znuděné pohledy.

Aby cesta lépe ubíhala

S pobytem mimo domovinu však souvisí ještě jedno úskalí, které se na zábavě může velice negativně podepsat, a sice samotná cesta do cílové destinace. Ať už zvolíte dopravu leteckou či vlastním automobilem, vždy hrozí, že se dítě bude během cesty nudit. Přehrávání filmů či čtení knížek vám sice získá trochu času, cestujete-li však do vzdálenějších končin, vyplatí se mít více es v rukávu. Vsadit můžete na klasiku slovních her a díky cestovním verzím nejsou pasé ani oblíbené deskovky. Toužíte-li navíc během cesty obohatit posádku o nové informace, můžete starší děti zaúkolovat čtením zajímavostí o místě, do kterého právě míříte, anebo popustit uzdu fantazii a nechat menší nečtenáře vyprávět vlastní příběh. Výborným pomocníkem vám v tom může být jedna z pěti naučných magnetických her Alexander „Magnetické příběhy“ od distributora her a hraček Pexi, jehož sortiment lze zakoupit v prodejnách hraček nebo v internetovém obchodě Pexik.cz. Prostřednictvím her Alexander dítě poznává svět kolem sebe a rozvíjí svou kreativitu. Základ hry je totiž tvořen magnetickou deskou, na kterou se umisťují jednotlivé magnetky s obrázky dle vzoru na kartičkách, podle kterých se následně vypráví poskládaný příběh. Velkou výhodou však je, že se dítě nemusí striktně držet přiložený kartiček a svůj poskládaný příběh tak může tvořit a vyprávět zcela dle své vlastní fantazie.

Domácí prostředí

Pokud vás děsí stereotyp domácího prostředí a máte strach, že se bude dítě po pár dnech doma nudit, zkuste na to jít obráceně. Neplýtvejte časem na vymýšlení zbrusu nových aktivit, ale naopak se snažte dělat každodenní činnosti zcela jiným způsobem. Můžete například vyhlásit soutěž o snězení polévky vidličkou nebo čistění zubů druhou rukou, případně potrápit své smysly při ochutnávkách jídla se zavázanýma očima.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: