Léto v pohybu – podporujte děti v aktivitě i o prázdninách

Léto v pohybu – podporujte děti v aktivitě i o prázdninách

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Léto už nám konečně oficiálně zabouchalo na dveře a my jsme ho s radostí pozvali dál. Nadchází očekávaný čas dovolených a pro dětí prázdnin, kdy si můžeme užívat všeho, co nám dlouhé letní dny a teplé slunečné počasí umožňují. Pokud jste navíc rodičem, nezapomeňte dohlédnout na to, aby vaše děti měly přes léto dostatek aktivního vyžití.

Dětem skončila škola a čekají je dva měsíce volného času a sladkého lenošení. Kromě zaslouženého odpočinku byste je ale také měli vést k takové náplni času, která v sobě zahrnuje pohyb a pobyt na čerstvém vzduchu. Smutným, ale pravdivým faktem je, že i přes léto, navzdory příjemným teplotám a krásnému počasí, mají děti tendenci trávit čas ve společnosti vymožeností dnešní doby. Tím máme na mysli především různé technologické hračky typu smartphonů, tabletů, počítačů, herních konzolí atd. Místo hraní venku jsou spíše v jakémsi elektronickém zajetí.

Pravidelný pohyb je základ zdraví

Obzvlášť důležité je hlídat pravidelný pohyb u dětí s nadváhou. Obezita představuje vážnou civilizační hrozbu. V žádném případě tu nejde jen o vzhled, ale o závažná zdravotní rizika, která mohou vést k řadě komplikací a nemocí způsobených právě tímto faktorem. Pokud si nemůžete dovolit financovat dítěti koníčky, kde je potřeba drahé vybavení, oblečení nebo permanentky, využijte toho, že léto nabízí jedinečnou možnost provozovat spoustu sportů venku a zadarmo. Místo do bazénu s nimi můžete chodit na přírodní koupaliště nebo na plovárny, oprášit zapomenuté kolečkové brusle či vytáhnout zazimované kolo a vyrazit ven dát si do těla. Veřejná hřiště zase mohou poskytnout útočiště dětem, jež si vyhrají s míčem. Oblíbeným a zároveň nenákladným letním sportem je badminton, ke kterému navíc nepotřebujete ani hřiště a pálky s košíčkem seženete za pár peněz.

Ideální je, pokud si dítě vybere jednu či dvě pohybové aktivity, kterým se bude přes léto věnovat. Dobré je také prozkoumat bonusovou klientskou nabídku vaší zdravotní pojišťovny. Například Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR své pojištěnce podporuje v pohybu a aktivním způsobu relaxace, proto přišla s projektem Zdraví jako vášeň. Je zaměřený přímo na podporu zdraví, kondice a prevence a je partnerem i oporou mnoha lidem, kteří se dali na cestu zdravého životního stylu.

Pokud se ve vaší rodině žádné sporty přímo nepěstují, hýbat se a utužovat zdraví je možné i jinak. Vycházky a výlety do přírody nebo za poznáním jsou osvědčeným způsobem, jak spojit zajímavý program a zároveň udělat něco pro své zdraví. Sledujte také dění v oblasti letních festivalů, ať už hudebních, gastronomických, kulturních nebo zábavných – řada z nich nabízí doprovodný program i pro děti. I když vy nemáte dovolenou celé léto, snažte se aktivně zabavovat alespoň po práci nebo o víkendech, vždyť vidět je dlouho a den nekončí šestou odpolední hodinou. Nic nefunguje tak spolehlivě a účinně než jít příkladem v tom, co chceme, aby si naše děti osvojily. Rady a nařízení od někoho, kdo káže vodu a sám pije víno, nemají velkou autoritu a rozhodně nevedou k pozitivním výsledkům.

Foto: search.creativecommons.org

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: