Léto je ideální dobou na vymalování bytu. Polovina úspěchu je v dobré přípravě

Léto je ideální dobou na vymalování bytu. Polovina úspěchu je v dobré přípravě

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Pohráváte si poslední dobou s myšlenkou, že by zdi vašeho domova potřebovaly nový nátěr, ale pořád se vám do toho nechce? Právě teď v létě je nejlepší doba pustit se bez odkladů do práce. Slunce, teplé počasí a dlouhé dny jsou užitečnými pomocníky. Držte se praktických rad a celý proces malování půjde jako po másle. 

Příprava na malování je stejně tak důležitá jako samotná akce. Právě na důkladné a kvalitní přípravě totiž závisí úspěch celého kutilského snažení. Abyste dosáhli skvělých výsledků a vyhnuli se případným komplikacím, dejte si čas na kvalitní přípravu. Výsledek za to rozhodně stojí – stěny i strop s pěkným nátěrem, pečlivě uklizený a vysmýčený byt a s novou výmalbou i o něco vyšší úroveň hygieny. Pokud doma nechcete mít podmínky jako na bojišti, je nejlepší malovat postupně, po jednotlivých místnostech. Zvolte si jednu, nanejvýše dvě místnosti, v které bude probíhat malování, a co nejvíce věcí přemístěte do vedlejších místností, které budete dočasně obývat. Na co ještě si dát pozor, abyste nemuseli malovat na několikrát, nebo dokonce volat malíře pokojů o pomoc?

Příprava bojiště

Ještě než se vrhnete do práce, vytvořte si pro malování ideální podmínky. Ušetříte si tak čas i nervy s následnými úklidovými pracemi. Nejprve uvolněte stěny a kusy nábytku sestěhujte na střed místnosti, kde nebude při práci tolik překážet. Nakupte si dopředu folie na zakrytí podlahy a nábytku, případně krepovou izolepu na přilepení folií, která se snadno odlepuje a nezanechává stopy. Ujistěte se, že folie jsou zajištěny před sfouknutím. Nezapomeňte přitom na nejcitlivější zóny: zásuvky, svítidla, vypínače, podlahové lišty, rámy oken, zárubně dveří a další doplňky, které by mohly být zašpiněny barvou. Veškerý materiál na zabezpečení interiéru před výmalbou pořídíte levně u předního tuzemského prodejce obalových materiálů Paketo.cz. Seženete tam i ochranné rohy na kusy nábytku, se kterým budete hýbat.

Kvalitní podklad

Příprava samotného podkladu pro malování je obzvláště důležitá. Vždy je nutné oškrábat vrstvy starších maleb, odstranit nerovnosti po zbytcích lepidla od tapet, klihových nátěrů a případně i opatřit stěny tzv. penetračním nátěrem. Podklad, na který chcete malovat, musí především dobře držet. Pokud nedrží, hrozí, že se při malování budu zbytky odlupovat a tvořit nepěkné puchýře. A jak zjistit, že máte podklad vyhovující a můžete se pustit do práce? Zkuste například metodu rýhování nebo lepení. První metoda spočívá v tom, že se na stěně udělají ostrým nožem rýhy ve tvaru mřížky. Pokud podklad opadává, starý nátěr nedrží a je potřeba ho seškrabat. Druhá z metod – lepení – se provádí přiložením dlouhého pruhu krepové pásky na zeď. Když ji po chvíli strhnete čistou, podklad drží. Pokud na lepence objevíte přilepené kusy omítky, musí se oškrábat.

Hurá do malování!

Se samotným malováním vyčkejte do druhého dne, aby penetrační nátěr dobře uschnul. Na malování vyberte barvu vyšší kvalitu s dostatečnou krycí schopností. Nanášejte ji válečkem. Lépe tak rozetřete tenčí, stejnoměrnou vrstvu nátěru. Na rohy, prostor za radiátorem a další hůře dostupná místa použijte štětku.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: