Lékaři varují: Nezatěžujte během horkých dnů organismus více, než je zdrávo

Lékaři varují: Nezatěžujte během horkých dnů organismus více, než je zdrávo

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Všichni z nás by měli znát své hranice a ve dnech, kdy je organismus vystaven riziku i v klidovém stavu, si se svým zdravím nezahrávat a nezatěžovat jej přílišnou aktivitou. Jak se chránit, když rtuť teploměru šplhá k čtyřicítce?

Přestože pokaždé, když Českou republiku sužují rekordní teploty, veškerá média varují před možnými riziky a újmou na zdraví, skoro vždy se setkáme s případy kolapsů. Překvapením však je, že mezi postiženými nejsou pouze senioři či lidé s chatrným zdravím, ale také perfektně zdraví dospělí jedinci, kteří své tělo jen přecenili.

Během dnů, jako byly ty srpnové, je o své zdraví třeba dbát více než kdykoli jindy. Nedoporučuje se přílišná aktivita v době, kdy je teplota venku kritická a je třeba zvýšit pitný režim kvůli nadměrnému pocení. Sportovní nadšenci by měli svůj harmonogram uspořádat tak, aby se veškeré  kardio cvičení odehrávalo ráno či večer, kdy je venku chladněji.

I tak je ale více než žádoucí během těchto dnů vynechat kofeinové nápoje a těžká jídla. Naopak v jídelníčku je zapotřebí udělat více místa pro zeleninu, ryby, kuřecí maso a čistou vodu, kterou je možné dochutit citrónem či mátou. Nemělo by se však zapomínat na fakt, že to, co sportovci vypijí během tréninku, se do pitného režimu nepočítá. „Pokud se vám při cvičení udělá nevolno, vyhledejte stín, zhluboka dýchejte a napijte se vody.“, dodává fitness trenér a výživový poradce Petr Smutný.

Přesto je však vhodné vyhledávat takové aktivity, u které není riziko přehřátí organismu vysoké. Geniálním tahem jsou venkovní bazény či přírodní koupaliště, kde, pokud mezi rodinkami s dětmi najdete prostor, můžete kondici trénovat také. Pro inspiraci navštivte stránky projektu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky Zdraví jako vášeň, kde se se čtenáři o tipy a triky nejen o cvičení a stravě pravidelně dělí profesionálové z oboru, mj. i přední český specialista na výživu Petr Havlíček.

Toto varování se však netýká jen sportovců, ale i lidí, kteří vykonávají těžké manuální práce a přes den se pohybují na slunci. Nezapomeňte na pokrývku hlavy, kvalitní sluneční brýle a láhev s vodou mějte neustále na dosah. Z tropů, které tu poslední dobou řádí, se totiž může lehce udělat nevolno každému.

 

 

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: