Kupujete nemovitost? Správné posouzení ceny a znalost cenotvorných kritérií je klíčová

Kupujete nemovitost? Správné posouzení ceny a znalost cenotvorných kritérií je klíčová

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

V oblasti nákupu nemovitostí je každá rada drahá. Koupě bytu či domu představuje z hlediska velikosti investice mnohdy celoživotní rozhodnutí, je proto třeba důkladně zvážit každý krok. Schopnost odhadnout, kolik bude stát nemovitost podle vašich požadavků a přání, stejně jako posouzení výhodnosti konkrétní nabídky a tržní ceny, patří mezi klíčové. Správná představa o ceně nemovitosti mimo jiné umožňuje zahájit efektivní vyjednávání o slevě z kupní ceny.

Dražba zaručuje výhodnou cenu? Zdaleka ne vždy

Jedna z otázek, kterou si zájemci o koupi reality kladou, je, jak se dostat k zajímavé investiční příležitosti. Jedním způsobem je trávit hodiny a dny sledováním inzertních portálů a doufat, že budete ve správnou chvíli dostatečně pohotoví a zareagujete na výhodnou nabídku dříve než někdo jiný. Druhý způsob je sledování dražeb, výběrových řízení a privatizací nemovitostí. V aukcích se dají pořídit nemovitosti výhodně i 30 % pod tržní cenou, avšak je třeba mít alespoň základní technickoprávní znalosti a zkušenosti s obchodem s nemovitostmi. V opačném případě se může stát, že vlivem psychologického efektu dražby vydražíte nemovitost za vyšší cenu, než je její skutečná hodnota.

„Obecně panuje mylný dojem, že dražba automaticky zaručuje výhodnou cenu. Pokud dražitel nemá přesnou představu o tržní hodnotě nemovitosti a případných nákladech za rekonstrukci, nemůže správně stanovit maximální cenu, za kterou se mu ještě vyplatí nemovitost vydražit,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates International, která se více než 10 let zabývá poradenstvím v oblasti investičních nemovitostí, jejich správou i prodejem. „Vlivem emocí se často stává, že se kupující přeplatí. Proto našim klientům pomáháme s vyhledáváním zajímavých investičních příležitostí na realitním trhu. Naši realitní poradci nemovitost prohlédnou a zpracují posouzení tržní ceny a ekonomiky investice. V případě přímého prodeje jsou schopni pádnými argumenty vyjednat maximální možnou slevu a ušetřit tak kupujícímu řádově desetitisíce i statisíce,“ doplňuje Novotný.

Na jednání o slevě je třeba důkladně se připravit a mít v rukávu věcné argumenty, opřené o objektivní stav. Emoce musejí jít stranou. „Naopak, příliš projevované emoce jako nadšení nebo nedočkavost nahrávají protistraně, která tak v celé komunikační situaci získá silnou pozici. Pravděpodobně poskytnutí slevy tím rapidně klesá. Pokud vám bude sleva přiznána, bude to vždy jen na základě reálných nedostatků nebo nevýhod, které nemovitost má. Nezávislí odborníci vám pomohou najít přesvědčivé argumenty,“ uzavírá Novotný.

Co všechno určuje cenu nemovitosti?

Stejné byty, jen o pár ulic od sebe, ale rozdíl v jejich hodnotě se počítá v  řádu desetitisíců. To je poměrně běžná situace, neboť konkrétní lokalita a dopravní dostupnost je významným cenotvorným faktorem. Do ceny se dále promítá typ vlastnictví, stav nemovitosti i bytového domu, v kterém se nachází, orientace, a občanská vybavenost v blízkém okolí. Dobrá informovanost a znalost umožňuje odhalit, v jakých případech je cena „přestřelená“ a prodávající pouze zkouší štěstí, a kdy se naopak pohybuje v reálných číslech. Dobrým orientačním rozcestím bývají realitní servery, kde si srovnávací metodou můžete udělat představu o cenách bytů se shodnými parametry v různých lokalitách. Pokud budete chtít dojít k detailnějšímu srovnání, přepočítejte celkovou cenu bytu na cenu za metr čtvereční, aby bylo srovnávání různých bytů přesnější. Mějte také na paměti, že se jedná pouze o ceny nabídkové, jež se zpravidla liší od cen finálních.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: