Kupujete byt? Skryté právní a technické vady snižují hodnotu nemovitosti

Kupujete byt? Skryté právní a technické vady snižují hodnotu nemovitosti

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Jakkoliv je vlastnictví nemovitosti bezpečným a dlouhodobě výnosným zhodnocením peněz, nákup představuje komplikovanou transakci s množstvím rizik, kvůli nimž může kupující utrpět nemalou finanční ztrátu. Jak se pojistit proti skrytým technickým a právním vadám? To patří k nejčastějším otázkám, které běží hlavou každého kupujícího.

Investice do nemovitosti jsou dlouhodobě bezpečným a téměř bezrizikovým zhodnocením finančních prostředků s relativně vysokým výnosem. Co už však nemálo potenciálních rizik skrývá, je samotná koupě. Pokud právní či technická vada není zjevná, můžete řádově prodělat až stovky tisíc korun. Nebezpečí skrytých vad se přitom netýká jen starších nemovitostí. Ze zkušenosti realitních odborníků se nevyhýbají ani novostavbám a stavbám po rekonstrukci. Zcela běžně se tak můžete setkat s nekvalitními materiály, nedodrženými normami, poškozenými povrchy, vadnými elektroinstalacemi či hydroizolacemi a celkově nekvalitní realizací stavby.

Nejhorší skryté vady

Nejzávažnější skryté vady prodávaných nemovitostí se nejčastěji týkají statiky, hydroizolace, střechy či jiné vnější konstrukce, elektroinstalace a akustiky. Pochybení v prvních třech zmíněných oblastech přitom mohou dokonce ohrozit bezpečnost a zdraví těch, kdo nemovitost obývají. Dodatečné opravy vadné statiky, hydroizolace či střechy zároveň patří k těm nejnákladnějším, protože je nutné zaplatit projektanty, oborové znalce a zapojit těžkou techniku. Prohlídku vybrané nemovitosti proto nikdy neberte na lehkou váhu a nepovažujte ji za nutnou formalitu předcházející samotnému nákupu. Při prohlídce se zaměřte na trhliny v konstrukci interiéru i exteriéru, problém s hydroizolací zase prozradí váš nos, který ucítí vlhký zápach nebo těžký vzduch. Od špatné hydroizolace je jen krůček k plísním a jiným choroboplodným zárodkům. Důkladně je třeba také posoudit stav střech a celé vnější konstrukce, protože ta obyvatele nemovitosti chrání před vnějšími vlivy.

Vsaďte na nezávislé realitní profesionály

Nezávislým profesionálem se přitom nemyslí realitní makléř, který vystupuje jako zprostředkovatel. V zájmu plynulosti celé transakce je v jeho zájmu spíše eliminovat všechny potenciální zádrhele, které brání rychlému uzavření kupní smlouvy. Může se proto stát, že z jeho strany nebudete na možné problémy vůbec upozorněni, ať už úmyslně či neúmyslně. „Z vlastní zkušenosti doporučujeme přizvat si na prohlídku nezávislého znalce a v celém procesu se nechat zastupovat kvalitním právníkem. Celý proces posouzení skutečného stavu nemovitosti je nesmírně časově náročný a vyžaduje odborné technicko-právní znalosti, jež většina kupujících přirozeně nemá. Zkušenosti jsou také třeba během jednání o ceně a posuzování, zda je kupní cena odpovídající vzhledem k okolnostem, stavu objektu a situaci na realitním trhu,“ vysvětluje David Novotný, majitel a jednatel Bohemian Estates International.

Společnost se zabývá širokým spektrem služeb v oblasti nákupu, správy i prodeje nemovitostí, věnuje se i developmentu. „Kromě samotné inspekce nabízíme v předkupní fázi i poradenství a služby v oblasti vyhledání vhodné nemovitosti a posouzení ceny a ekonomiky celé investice s ohledem na její návratnost a zhodnocení do budoucna,“ doplňuje Novotný.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: