Kterých potravin byste se při nízkosacharidové dietě měli vyvarovat?

Kterých potravin byste se při nízkosacharidové dietě měli vyvarovat?

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Nízkosacharidová nebo někdy také proteinová či ketonová dieta je roky prověřená metoda hubnutí, která funguje na všechny bez rozdílu. Hojně ji využívají sportovci a v posledních letech je velmi oblíbená i u běžné populace. Má ovšem striktní pravidla a řadě potravin je nutné se vyvarovat. Které to jsou?

Princip ketonové diety

Pro porozumění seznamu tzv. zakázaných potravin je třeba si nejprve přiblížit princip ketonové diety. Za otce moderní nízkosacharidové diety je považován profesor George L. Blackburn, kterému se podařilo určit stav tzv. ketózy, během kterého dochází k redukci hmotnosti především na úkor tukových zásob. Blackburn zjistil, za jakých podmínek lze stav ketózy v organismu navodit a kdy přesně nastává. Děje se tak, když tělo pravidelně přijímá dostatečné množství proteinů a zároveň je na minimum snížen příjem sacharidů a tuků. Tím dojde ke ketóze, kdy v těle štěpením vlastních tukových tkání vznikají ketolátky, které tělo dovede využít jako záložní zdroj energie. Ketonovou dietu je však třeba velmi striktně dodržovat, jinak se tělo do stavu ketózy nedostane. Případně z ní tělo „vyskočí“ a celý proces se zpomalí do té doby, než se stav ketózy opět vrátí. To může trvat několik dní.

Fáze diety

To, co během diety můžete nebo naopak nesmíte jíst, se mění i dle toho, v jaké fázi diety se zrovna nacházíte. KetoMix dieta je rozdělena do tří fází. V první fázi se jí pouze KetoMix jídla a k nim je nutné denně sníst půl kila doporučované zeleniny. Povolené je také určité množství oříšků nebo semínek. V druhé fázi je již možné část KetoMix jídel nahradit běžně dostupnými proteinovými potravinami, které mají minimální obsah sacharidů. Ve třetí fázi se už o žádnou dietu vlastně nejedná a jde v principu o to, abyste přenesli naučené zdravé stravovací návyky do dalšího života.

Potraviny, kterým byste se měli vyhnout

A které potraviny jsou při ketonové dietě nevhodné? Stopku byste měli dát samozřejmě sladkostem ale i ovoci, které je sice zdravé, ale zároveň obsahuje vysoké množství sacharidů. A ty jsou při dietě nežádoucí. Vynechejte i sladké nápoje a taktéž čokoládu. Zkuste se vyhnout i alkoholu, a pokud si neumíte představit večer bez sklenky vína, zařaďte tento rituál až do třetí fáze diety.

Překvapí vás možná i to, že někdy není vhodné ani vybrané koření. Pokud jste například fanoušci nejrůznějších kořenících směsí, nejprve se podívejte na jejich složení. Dle libosti ale můžete používat bylinky, pepř a v omezeném množství také sůl.

Během nízkosacharidové diety dále nejsou vhodné ani brambory, těstoviny, rýže, pečivo, ovesné vločky a cereálie a například i luštěniny. Těchto potravin se však vyvarujte pouze v prvních dvou fázích. Třetí fáze má už totiž být tzv. celoživotní fází a ta je především o udržitelnosti. Pokud byste si zakazovali po celý život vše z výše zmíněného, o to spíš byste měli tendence sklouznout zpět k nezdravému jídelníčku. Pamatujte ale, všeho s mírou.

Skryté sacharidy

Pozor i na sacharidy, o kterých často ani netušíte. Při nákupu potravin zkoumejte složení a hledejte hlavně podíl sacharidů. Často je obsahují i nejrůznější hotové omáčky, kečupy či dresingy. Nevyhnete se jim dokonce i u některých druhů uzenin.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: