Kreativní hračky mají nezastupitelnou úlohu ve vývoji dětí

Kreativní hračky mají nezastupitelnou úlohu ve vývoji dětí

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Hraní není pouze způsobem, jak se zabavit a ukrátit si dlouhou chvíli. Zvláště u dětí je tato bohulibá činnost zároveň učením a je důležitá pro celkový rozvoj. Čím více hraní, tím více učení, dalo by se říci. Jsou-li si rodiče tohoto faktu vědomi a dítěti navíc pořizují ty správné hračky, významně přispívají k tomu, že z něho jednou vyroste všestranně rozvinutá osobnost.

Hraní prospívá vašemu dítěti hlavně proto, že mu pomáhá posouvat se na další stupínky vývoje v oblasti fyzické, kognitivní, sociální a emoční, přičemž myšlenkový a psychosociální rozvoj je minimálně stejně tak důležitý jako ten tělesný. Rozvoj kognitivních zkušeností spadá do předškolního období, kdy nejvíce kvetou hry zapojující představivost a fantazii. Právě tyto dvě kvality patří u dnešních mladých lidí k těm nejoceňovanějším, proto by rodiče měli ve formativním věku podporovat a všelijak stimulovat tento duševní růst.

V dnešní moderní a zrychlené době plné technických vymožeností umí kdejaké dítě spíše ovládat chytrý telefon či tablet, než aby zpaměti zarecitovalo nějakou básničku, nakreslilo zajímavý obrázek nebo vlastnoručně vyrobilo nějakou věc. To je poněkud smutný důsledek charakteru naší doby. Rozvíjení kreativity je důležité podporovat už odmalička. Ty děti, které jsou od raného věku podporovány ve všestranném rozvoji, bývají v dospělosti zdrojem pokroku ve všech oblastech lidského konání. Tvořiví lidé se uplatňují napříč všemi sférami lidské činnosti: v umění, kultuře, ale i ve vědě, technice, podnikání a manuálních profesích. Jsou velmi žádaní na trhu práce a nabývají tím nedocenitelné výhody před ostatními. Součástí tvořivosti je i originalita, nápaditost, flexibilita a neotřelé, inovativní myšlení, stejně jako schopnost přicházet na různorodá řešení problémů.

Skvělý prostor pro fantazii skýtají rozličné tvarovací hmoty. Jsou užitečné jako nástroj pro rozvoj inteligence, kreativity, zručnosti i emocí. Děti při práci s ní mohou vymýšlet rozmanité tvary, míchat barvy a používat pracovní pomůcky pro její další opracování. Z praktických i zdravotních důvodů se nejvíce hodí silikonové hmoty. Jde o materiál zcela neškodný pro lidské tělo, jak potvrzuje FDA, jedna z nejdůvěryhodnějších institucí na světě. Hlavní složkou silikonu je křemík, což je po kyslíku druhý nejběžnější prvkem na Zemi. Ze stejného materiálu je první nevytvrzující se hmota na světa Think Doh. „Překonala limity dětských hmot, které brzy ztvrdnou nebo jsou použitelné pouze jednou. Think Doh může být díky její elasticitě použita opakovaně,“ uvádí Jana Žučková z kreativních hraček LowLands. „Pochvalují si ji i maminky a tatínkové. Snadno se po ní uklízí, nezanechává totiž nepořádek a úlomky,“ doplňuje Žučková.

K tomu, aby se tvůrčí myšlení mohlo rozvíjet, je potřeba dostatečný prostor, svoboda a volnost. Neznamená to, že by nesměly existovat žádné mantinely – dětský svět potřebuje rovněž fungovat podle předem daných pravidel. V rámci nich je však dobré dítěti ponechat potřebný manévrovací prostor při poznávání okolního světa. Pokud chceme u svých dětí rozvíjet kreativitu, musíme se alespoň trochu oprostit od „dospěláckého“ světa a zajetých postupů. Nevnucujme jim ty naše představy o světě s tím, že jsou jediné správné. Dejte ratolesti možnost ukázat vám svět podle jejich vidění – jak mají věci vypadat a jak mají fungovat. Nakreslí-li vám například vaše dítko strakatého hrocha, hned ho neusměrňujte s tím, že hroch má být přece tmavě šedý a strakatá může být jen kráva nebo kůň.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: