Koupi nemovitosti provází nespočet možných rizik. Jak jim lze předejít?

Koupi nemovitosti provází nespočet možných rizik. Jak jim lze předejít?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koupě nemovitosti je pro mnohé z nás jednou z největších a nejdůležitějších životních investic. Od samotného výběru nemovitosti přes financování až po finální předání však na kupce číhají někdy až absurdní rizika. Na co všechno je nutné si dát pozor a jakou cestu je vhodné zvolit, abychom chránili sebe a své finance?

Právní rizika při koupi nemovitosti

Právní rizika patří mezi ty vůbec nejzákeřnější. Některá z nich totiž bez pomoci profesionálů jen těžko odhalíme a pokud dané problematice nerozumíme, tak i zdánlivě jednoduchý případ může v budoucnu znamenat velké ztráty. Pokud však již máme vyhlédnutou nemovitost, nejprve je nutné zkontrolovat tzv. list vlastnictví, který odkryje právní omezení na nemovitosti. List vlastnictví je veřejně přístupný a vydává jej katastrální úřad příslušný k danému katastrálnímu území. Je však taktéž možné získat jej na Czech POINTU u notáře atp. nebo do něj lze nahlížet na webových stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. List vlastnictví je zároveň považován za jeden z nejdůležitějších dokumentů používaných při jednání s hypoteční bankou. Dokazuje totiž existenci nemovitosti, osobu vlastníka, způsob nabytí a zároveň i práva a závazky spojené s nemovitostí. Pozor je nutné si dát i na to, zda je osoba prodávajícího zároveň i jediným majitelem nemovitosti. Nezřídka se totiž stává, že se jedná o spoluvlastnictví několika osob, a je nutné, aby všechny s prodejem souhlasily. Neméně důležitý dokument je pak nabývací titul/forma nabytí, vše je nutno velmi pečlivě zkontrolovat. Samostatnou kapitolou je poté kupní smlouva, jejíž příprava s sebou nese několik nástrah. A přestože se na internetu dočteme kvanta rad a tipů, jak kupní smlouvu připravit a na co si dát pozor, vřele doporučujeme svěřit tento úkon profesionálům, kteří mají za sebou stovky podobných případů.

Pozor si je nutné dát i na lokalitu a životnost celého domu

Pomineme-li nyní právní rizika, zajímat by nás mělo například i to, v jakém stavu je dům, ve kterém se byt nachází. Rizikem totiž může být i neschopný správce nemovitosti, který neefektivně hospodaří s penězi. Ptát bychom se tak měli i na takové otázky, jaká je současná výše plateb do fondu oprav, zda má dům nějaké úspory a jaké budou v budoucnosti výdaje. To nám mj. něco málo napoví i o sousedech, na které bychom zcela jistě neměli zapomínat. Přestože se totiž menší potyčky se sousedy mohou zdát jako banalita, celá situace může velmi rychle eskalovat do mnohem větších problémů. Jak ale postupovat, abychom si byli zcela jisti, že bude kupovaná nemovitost v pořádku po všech stránkách? Přece jen se většinou jedná o naše celoživotní úspory či v případě financování bankou o celoživotní závazek. Navíc, na českém realitním a hypotečním trhu je nutné umět se pohybovat a mít potřebné zkušenosti. A pokud je nemáme, je zcela na místě vyhledat pomoc profesionálů, kteří dokážou rizika spojená s koupí nemovitosti zcela eliminovat.

Bohemian Estates, společnost nabízející komplexní řešení v oblasti správy a investic do rezidenčních a komerčních nemovitostí, na základě svých zkušeností identifikuje všechna hlavní rizika včetně střetu zájmů u makléře a nedostupnosti nejlepších nabídek. Společnost zároveň nepřetržitě monitoruje trh, a tak je klientům k dispozici od prvopočátku. Bohemian Estates taktéž prověřuje vyhlédnutou nemovitost, vyjedná možné slevy a vypracuje inspekčního protokolu, který je předán klientům. Kontrola smluvní dokumentace je samozřejmostí. Pomineme-li značnou úsporu, je třeba myslet i na čas, který profesionálním vyhledáním a prověřením nemovitosti získáme. Nemusíme totiž hledat a porovnávat nabídky na internetu a ztrácet čas odhalováním nejrůznějších technických a právních vad. Cestu profesionálního vyhledání a prověření nemovitosti je tak vhodné zvolit ve většině případů. Vyhneme se tak nepříjemným překvapením a ochráníme naše celoživotní úspory.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: