Do konce roku domácnosti dostanou od státu až 5000 Kč na energie

Do konce roku domácnosti dostanou od státu až 5000 Kč na energie

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Úsporný tarif byl vládou avizován již před několika měsíci. Jedná se o opatření, které je součástí tzv. válečného balíčku a které by mělo domácnostem kompenzovat stále se zvyšující účty za energie. Podrobnosti úsporného tarifu budou oznámeny tento týden, již nyní však vláda oznámila, že všechny domácnosti, které odebírají elektřinu, budou mít na část topné sezony do prosince nárok na pomoc od státu, a to až ve výši 5000 korun.

Podpora se skládá nejen ze slevy v podobě úsporného tarifu, ale i z odpuštění plateb za obnovitelné zdroje. Nárok na podporu budou mít lidé s běžnými distribučními sazbami, nebude se týkat těch, kteří využívají tarif D61d. Ten se obvykle využívá na chatách a chalupách.

Pomoc od státu prý obdrží všechny domácnosti bez ohledu na to, zda používají k vytápění plyn, elektřinu, centrální vytápění nebo domovní kotelnu. Zároveň o příspěvek není třeba žádat, bude zohledněn automaticky v zálohách od dodavatele elektřiny.

Celkem má jít na pomoc lidem 66 miliard korun. Podle odborníků se však jedná o pomoc nedostatečnou. Některé domácnosti totiž čelí zvýšení plateb o desítky tisíc korun ročně. Nabízí se tak otázka, jak si lze pomoc svépomocí. Existuje z energetické krize nějaká cesta ven?

Velkou roli v nadcházejících měsících bude hrát například to, jak se které domácnosti budou umět uskromnit. Hovoří se například o snížení teploty v domovech o jeden až dva stupně nebo o využívání nočního proudu.

Větší zájem je také o fotovoltaické elektrárny. Ty v Čechách instaluje například český dodavatel energií LAMA ENERGY GROUP. Ten udává, že instalací fotovoltaiky lze s ohledem na počáteční náklady ušetřit dalších 20 tisíc korun ročně na energiích, záleží na typu instalované elektrárny a na spotřebě domácnosti.

Na instalaci fotovoltaiky lze také získat dotaci z programu Nová zelená úsporám. Žádat o ni mohou všichni majitelé nebo stavebníci rodinných domů. Nově lze dotaci získat i na rekreační objekty, je však potřeba mít v nemovitosti trvalé bydliště, a to alespoň po dobu předešlých 2 let.

Dotační program byl v uplynulých letech podroben některým změnám a nyní je pro získání dotace klíčové to, jaký typ fotovoltaiky nainstalujete. Výše dotace se odvíjí od použitých technologií, jejich funkce a velikosti. Důležité je proto plánovat fotovoltaiku opravdu efektivně. Dobrou zprávou je také to, že lze dotace navýšit i díky instalaci tepelného čerpadla a podpořena je i elektromobilita pro domácnosti.

Ideální je proto oslovit firmu, která se instalací fotovoltaických elektráren zabývá a která dovede vytvořit plán, který vám zajistí nejvyšší možnou míru dotace s ohledem na potřeby vaší domácnosti a efektivní využití alternativních zdrojů do budoucnosti.

Instalace fotovoltaiky možná není odpovědí na aktuální vysoké výdaje za energie. Vyhlídky na příští roky ovšem nejsou růžové a je nejvyšší čas jednat a připravit svou domácnost na maximální energetickou soběstačnost.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: