Kolo, koloběžka nebo odrážedlo: Kdy je na co u dětí vhodný věk?

Kolo, koloběžka nebo odrážedlo: Kdy je na co u dětí vhodný věk?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Vozítka jakéhokoli druhu fascinují děti již od útlého věku, a to bez ohledu na pohlaví. Umožňují jim pohybovat se rychleji a bezstarostněji, a i pro rodiče v jistém slova smyslu představují úlevu. Kdy je ale vhodné koloběžku či odrážedlo pořídit? A co kolo?

Odrážedla

Odrážedla jsou nejideálnějším prostředkem pro nejmenší. Pořídit je můžete pro děti do tří let. To, kdy je ten správný čas, záleží na tom, jak je na tom dítě s chůzí. První odrážedla byste měli pořizovat ve chvíli, když už dítě dokáže stát a držet rovnováhu. I odrážedlo totiž musí dítě ovládat. Kupujte kvalitní odrážedla s pevnou konstrukcí a kvalitními koly. Některá odrážedla se dokonce přizpůsobí tomu, jak dítě roste.

Na e-shopu společnosti MAKRA DIDAKTA, která se specializuje na výrobu vybavení do mateřských a základních škol, najdete například nastavitelné odrážedlo, u kterého jde upravit výška. Tak dítěti odrážedlo vystačí až do doby, než bude čas na první kolo. Alternativou odrážedel jsou tříkolky, které mají pedály. Ty jsou vhodnější pro děti od dvou let.

Koloběžky

Koloběžky můžete pořizovat zhruba od dvou let. Vybírat lze z variant s jedním nebo se dvěma předními koly. Koloběžky se řadí k top hračkám a děti je milují. K dostání jsou v různých barevných provedeních. I zde přihlédněte ke kvalitě zpracování. Odborníci zároveň upozorňují na to, že by děti na koloběžkách neměly trávit příliš mnoho času. Pokud na ni jezdí příliš často a k odrážení používají jen jednu nohu, může se časem stát, že budou mít zdravotní potíže při tvarování těla. Tomu ale předejdete, když budete pohyb na koloběžce střídat s chůzí nebo s pohybem na odrážedle. Při koupi se také ujistěte, že velikost koloběžky odpovídá velikosti dítěte. Některé koloběžky mají nastavitelnou výšku řídítek, do těch se vyplatí zainvestovat.

První kolo

První kolo se dětem doporučuje pořídit kolem pátého roku. Závisí ale na mnoha faktorech. Předně musí být dítě zvyklé pohybovat se na nějakém jiném vozítku. Ideální startem pro kolo jsou zmiňovaná odrážedla. Jakmile vidíte, že je odrážedlo dítěti malé a že na něm jízdu hravě zvládá, je na čase pořídit kolo. Vybírejte takové, u kterého dítě při maximálně sníženém sedáku dosáhne bez problémů celou plochou chodidel na zem.

Ochranná výstroj

Ať už se vaše dítě pohybuje na jakémkoli vozítku, nezapomeňte mu pořídit ochrannou výstroj. Samozřejmostí by měla být přilba a chrániče. Nic také nezkazíte reflexním oblečením, díky kterému bude dítě vidět i pro řidiče. Stačí totiž jen chvilka nepozornosti a může se stát neštěstí. Tomu předejte maximální opatrností.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: