Koberce podle materiálů. Vyznáte se v nich?

Koberce podle materiálů. Vyznáte se v nich?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Koberec je jeden z nejdůležitějších bytových doplňků. I když původně plnil především praktickou izolační funkci, postupem času nabyl na oblibě a stala se z něj dekorace, která pomáhá navodit příjemný pocit domova. Úloha koberce je důležitá, není proto divu, že jeho výběr podléhá tolika kritériím. Jedním z nich je i volba materiálu. Polypropylen, polyester, polyamid, přírodní vlákno anebo vlna? Poradíme vám.

 

Koupě koberce je jednoduchý způsob, jak vykouzlit osobitý a příjemný interiér. Ideální volbou je také v případě, kdy toužíte po změně, ale chcete se vyhnout vrtání, velkému nepořádku a nákladným investicím. Jaký ale vybrat materiál koberce s ohledem na naše potřeby a představy?

 

Polyester

Kromě polyesterového vlákna je dnes k dostání také polyesterová příze. „Polyesterová příze patří k nejoblíbenějším materiálům. Je šetrná k přírodě, neboť se vyrábí z recyklovaného materiálu – použitých PET lahví. Její kvalita si v ničem nezadá s klasickým polyesterovým vláknem. Výhodou je trvanlivost a vysoká odolnost vůči mechanickému zatížení a skvrnám rozpustným ve vodě,“ vysvětluje Renata Stuchlíková, odbornice na bytové textilie z Koberce Trend. „Bonusem je, že jsou stálebarevné, měkké na došlap a nekroutí se. Hodí se proto do středně namáhaných prostor v domácnosti,“ doplňuje Stuchlíková.

 

Polypropylen

Koberce z tohoto materiálu jsou oblíbené pro svou nízkou cenu. Nejlépe je upotřebíte jako dekorativní kusové koberce do méně namáhaných místností. Ze všech umělých materiálů má největší tendenci ke žmolkování. Polypropylen je resistentní proti alkoholu, různým olejům nebo organickým rozpouštědlům a je na údržbu nenáročný.

 

Polyamid

Polyamid je nejpoužívanějším materiálem pro výrobu kobercového vlákna. Zaručuje mechanickou odolnost, dlouhou životnost, pružnost, pevnost a trvanlivost. Vlákna jsou obvykle dutá a mají velmi dobré tepelněizolační a akustické vlastnosti. Koberce se vyznačují barevnou a tvarovou stálostí. I po dlouhém zatížení se vlákna opět zčásti narovnají. Dobře odolávají opotřebení, ztrátě vlasu a špíně a velmi snadno se udržují.

 

Přírodní vlákna

Vlněné koberce, obvykle vyráběné z ovčí vlny, zaručují měkkost, vysokou pevnost, lesk pohodlí. Vyznačují se dobrou elasticitou, takže nábytek na nich nezanechá stopu jako na jiných kobercích. Vlna je také antistatická a napomáhá udržovat v místnosti správnou vlhkost vzduchu. Díky hladkým vláknům jsou vlněné koberce odolnější vůči nečistotám. Bohužel ale nejsou vlněné koberce příliš vhodné pro alergiky, jsou totiž rájem pro mikroorganismy. Mezi další často využívané přírodní materiály patří bavlna, hedvábí, mořská tráva, kůže či bambus. Přírodní vlákna mají tu vlastnost, že se po odtížení vzpamatují a vlas se vrátí do původního stavu. Nevýhodou zejména u vlny a hedvábí je podstatně vyšší cena.

 

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: