Kdy je vhodné nechat dítě jít samo ven?

Kdy je vhodné nechat dítě jít samo ven?

vloženo do: VZTAHY | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Otázka, kdy je dítě dost staré a zodpovědné na to, aby mohlo samo chodit ven, je mezi rodiči školáků jedna z nejdiskutovanějších. Na jejím zodpovězení se totiž odráží mnoho faktorů a ne vždy je tento krok kupředu pro dospělé jednoduchý.

Co je třeba zvážit

Před samotným rozhodnutím, zda je dítě již dostatečně zodpovědné na to, aby bez obtíží absolvovalo cestu např. ze školy samotné, je třeba zvážit všechna možná rizika. Ty většinou závisí na prostředí, ve kterém rodina pobývá. Je důležité brát v potaz faktory jako dopravu a kriminalitu. Také z toho důvodu mají rodiče z odlišných měst a obcí různorodý pohled na věc. Zatímco někteří bez obav souhlasí s tím, že je v pořádku nechat dítě jít samotné ve druhé třídě, někteří s tím mají problém i po desátém roku potomka. Tyto faktory také bohužel patří k těm, které jako rodiče neovlivníme. Můžeme však ovlivnit dítě a jeho respekt k přirozenému nebezpečí.

Jak dítě připravit

Než se rozhodnete dítě vypustit samotné, existuje několik věcí, které je s ním potřeba probrat. Jedna z nich je bezesporu pochopení silničního provozu a nebezpečí z něho plynoucího. Dítě by mělo bez okolků zvládat správné přecházení silnic. To s ním můžete navíc trénovat kdykoli. Nezapomínejte, že jako rodiče musíte jít příkladem, a tak dbejte na to, abyste dodržovali to, co mu neustále připomínáte. Pokud budete donekonečna opakovat, že se přechází pouze na zelenou a nejprve je třeba rozhlédnout se doleva, poté doprava a znovu doleva, a následně vás potomek uvidí uhánět bez rozmyslu na červenou, vznikne mu v hlavě akorát zmatek. Taktéž je třeba dítěti vždy připomínat, že s cizími lidmi se nemá bavit, a to za jakýchkoli okolností. Naučte jej nebát se projevit a dát na svou intuici. Před tím, než jej necháte jít samotné, je efektivní s ním danou cestu několikrát projít tak, aby dítě rodiče vedlo a ne naopak.

Reflexní prvky

Konkrétně na podzim a v zimě, kdy je pravděpodobnost, že se dítě bude vracet z kroužku za zhoršené viditelnosti, dbejte na to, aby bylo vybaveno reflexními prvky. Jejich přítomnost je navíc od letošního roku ze zákona povinná. Při špatném počasí  je totiž viditelnost na 55 metrů, a to pouze v bílém oblečení. Těchto 55 metrů však ani nestačí na to, aby řidič dokázal zakončit vyhýbací manévr. Na ten je potřeba cca 200 metrů. Na takovou vzdálenost je však viditelné právě oblečení či doplňky s reflexními prvky. Jimi vybavené oblečení však nepatří mezi nejlevnější. Na druhou stranu jej však lze získat i jinak. Jako dárky k zakoupenému zboží jej nabízí nejrůznější firmy, z těch aktuálních můžeme vybrat například Paketo.cz, které do 31. srpna ke koupi nad 2500,- bez DPH rozdává sadu bezpečnostních prvků. Ta obsahuje reflexní baťůžek, reflexní pásek a přívěsek smajlíka.

Kde tedy začíná samostatná věková hranice

Přestože názory na tento problém jsou různorodé, nejvíce se rodiče shodují na hranici devíti let. Tehdy nechávají chodit dítě do školy i ze školy samotné, stejně tak z volnočasových kroužků. Pro tento účel však zvažte nákup mobilního telefonu, díky kterému můžete dítě zkontrolovat, bude-li mít zpoždění. Z psychologického hlediska nedoporučujeme s tímto krokem ani přehnaně otálet, mohli byste tak akorát v dítěti vzbuzovat zbytečný strach a paniku z neznámého.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: