S jarem přichází ideální čas na reorganizaci vašeho domova. Jak na to?

S jarem přichází ideální čas na reorganizaci vašeho domova. Jak na to?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Zima se chýlí ke konci a o slovo se konečně hlásí jaro. Delší dny a slunečné počasí vlévá lidem do žil příval nové energie, a tak nastává dokonalá příležitost pro proměnu vašeho obydlí. O tipy se podělila interiérová designérka Anke Glut.

Ta se kromě návrhů a realizací interiérů zabývá i reorganizací prostoru a přiznává, že o tuto službu je v posledních letech čím dál větší zájem. Anke vyznává metodu KonMari podle japonské spisovatelky a poradkyně v oblasti úklidu a organizace Marie Kondo. „Metoda KonMari spočívá v tom, že se obklopujete jen věcmi, které vám dělají radost, a zbytku se bez výčitek zbavíte. Úklid nebo spíše organizace prostoru podle Marie Kondo je velmi osvobozující a dovede vám kompletně změnit pohled na to, jak se na věci díváte,“ vysvětluje Anke Glut.

Jak začít

Při reorganizaci prostoru podle Marie Kondo zapomeňte na úklid po místnostech. Místo toho postupujte po kategoriích. Těch je celkem pět, a to oblečení, knihy, papíry, komono (drobné věci) a sentimentální předměty.

V praxi to fungujete, že začněte první kategorií, tedy oblečením. Posbírejte všechno oblečení, které doma nejdete a dejte ho na jednu hromadu. Poté vezměte každý kousek a zeptejte se sami sebe, zda vám konkrétní kus oblečení přináší radost. Pokud ano, nechte si ho. Pokud ne, pryč s ním. „U oblečení je největší problém s těmi kousky, do kterých lidé například plánují zhubnout. Nebo s těmi, které na sobě sice už tři roky vůbec neměli, ale je jim líto je vyhodit. Musí být nekompromisní. A upozorňuji, že vyhodit neznamená vyhodit do popelnice. Oblečení můžete poslat dál, věnovat na charitu nebo prodat,“ dodává Glut.

Jakmile máte oblečení roztříděné, skládejte je do skříně nikoli do komínků, ale pořiďte si úložné krabice, do kterých je složíte vedle sebe. Třiďte oblečení podle kategorií a dále podle barev nebo motivů. Usnadní vám to výběr outfitu. „Vypadá to tak, že každý typ oblečení má své místo. Trička budou vedle triček a budou složená podle barev. Šály nebudou různě rozmístěné všude po bytě, ale budou mít své vlastní místo,“ vysvětluje Anke Glut.

Knihy, papíry a sentimentální předměty

Stejný postup jako s oblečením aplikujte i na knihy, dokumenty a upomínkové předměty. Pozor, upomínkové předměty uklízejte opravdu až jako poslední. „Při reorganizaci podle KonMari je člověk na konci většinou už tak odhodlaný, že se zbaví i toho, čeho by se za normální okolností nikdy nevzdal. Proto se doporučuje vytřídit upomínkové předměty až na konec,“ říká Anke Glut.

Všichni tak trochu schraňují a hromadí

Většina lidí, kteří kdy aplikovali KonMari metodu, se shoduje na tom, že nejtěžší kategorií je KOMONO, která je v pořadí úklidu čtvrtá z pěti. „Každý má nějaký svůj šuplík, kde jsou různé předměty. Nejčastěji krabičky, pytlíčky, svorky, špendlíky, bloky, sklenice od svíček, ozdobné kolíčky apod. Takové ty věci, které se třeba jednou budou hodit. Dejte vše na jednu hromadu a garantuji vám, že budete překvapeni, kolik čeho vlastně máte. Pečlivě proberte každý předmět a popravdě si odpovězte, proč ho vlastně máte. Opět buďte velmi nekompromisní,“ upozorňuje Glut.

Jakmile věci vytřídíte, nedávejte je zpět do jednoho šuplíku, ale rozřaďte je do kategorií a uložte tam, kde jejich využití dává největší smysl.

Rekapitulace všech věcí, které vlastníte, vám dá nadhled a změní způsob, jakým nakupujete. „Teď na jaře je na tento krok ideální doba. Uvidíte, že díky této metodě se zbavíte neuvěřitelného množství různých věcí a co víc, budete za to rádi. Jaro signalizuje probuzení, nový život a nové začátky. Tak proč nedat šanci na nový začátek i vaší domácnosti?“ uzavírá interiérová designérka Anke Glut.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: