Jaké výhody přináší flexibilní tarify dodavatelů energií?

Jaké výhody přináší flexibilní tarify dodavatelů energií?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Trh s energiemi prošel v posledních letech mnoha změnami. Razantní zvýšení cen plynu a elektřiny zasáhlo většinu domácností. Zálohy na energie několikanásobně vzrostly, a přestože jsou ceny nyní již v normě, koncoví zákazníci přehodnocují stávající smlouvy s dodavateli. Vyplatí se více flexibilní tarify oproti tradičním smlouvám na dobu určitou?

Flexibilní tarify do svého portfolia služeb zahrnuje čím dál více dodavatelů, příkladem je český dodavatel FONERGY, který smlouvu na dobu určitou nenabízí vůbec. Místo toho si mohou zákazníci zvolit tarif na dobu neurčitou s cenou fixovanou na měsíc. Cena se odvíjí od ceny na burze, a pokud dojde k dramatickému zvýšení, zákazníci mohou bez sankcí smlouvu vypovědět.

Tradiční vs flexibilní tarify

Tradiční smlouvy jsou obvykle uzavírány na pevnou dobu, například na jeden, dva nebo více let, s pevně stanovenou cenou za jednotku energie. Zákazník si tak může být jistý, že se cena energie během smluvní doby nezmění. Flexibilní tarify ale přináší variabilitu. Ceny energií se mohou měnit v závislosti na aktuální situaci na trhu, což umožňuje zákazníkům těžit z případných poklesů cen. A ačkoli to s sebou nese určitou míru rizika, dynamický zákazník může tuto situaci obrátit ve svůj prospěch.

Jaký flexibilní tarif vybrat?

Smlouvy na dobu neurčitou nabízí všichni přední dodavatelé energií. Většinou však ceny energií v těchto tarifech znevýhodňují, případně pracují se spotovými cenami, u kterých se výkyvy mohou projevit ze dne na den. To může být pro někoho náročné. Sledovat trh a podle vývoje optimalizovat svou spotřebu není pro každého.

Vetší smysl tak dávají krátkodobě fixované tarify, u kterých je cena zafixována na období jednoho měsíce. FONERGY nabízí tarif bez závazku FÉROVKA na měsíc, a to jak pro plyn, tak pro elektřinu. Tento dodavatel ke komunikaci se zákazníky využívá především online prostředí. Vyplatí se stáhnout si mobilní aplikaci FONERGY, ve které můžete nejen sledovat vývoj cen, ale také podepisovat smlouvy, měnit výši záloh nebo zadávat samoodečty.

Výpovědní lhůta je u FONERGY pouze jeden měsíc. To znamená, že pokud by došlo k razantnímu zvýšení cen energií, můžete na situaci reagovat a během krátkého období klidně přejít na výhodnější produkt.

Flexibilní tarify přináší řadu výhod a mohou ušetřit tisíce korun ročně. Navíc vám dávají možnost volby. Pokud v následujících měsících budete řešit změnu dodavatele, zvažte, zda pro vás není smlouva na dobu neurčitou jednodušší a levnější volbou.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: