Investice do nemovitosti je stále profitabilní, co od toho čekat?

Investice do nemovitosti je stále profitabilní, co od toho čekat?

vloženo do: INSPIRACE | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Uplynulý rok byl v mnoha směrech rokem turbulentním, během kterého utrpělo mnoho sektorů tuzemské ekonomiky. Ne vždy mírné otřesy zažíval i realitní trh, který v tomto roce nabral poněkud nečekaný směr. Je tak přirozené, že lidé profitabilitu nemovitostí začínají zpochybňovat. Dle odborníků však nemovitosti na ceně neztratí a investice do nich je stále jedním z nejbezpečnějších způsobů zhodnocení peněz.

 

To, že je důležité mít finanční polštář, letos za poslední měsíce pocítil kdekdo. A tak je jen přirozené, že je tvorba finanční rezervy, potažmo investice jako takové, jedním z nejdůležitějších témat současnosti. „Osobně si myslím, že si dříve lidé vytvářeli rezervy pro případy, kdy by byli krátkodobě nemocní nebo by přišli o práci. Málokdo si ale dovedl představit, že bude potřebovat finance na to, aby překlenul skoro celý rok bez řádného příjmu. Nikdo asi nečekal, v jakém duchu se ponese rok 2020. Je tak logické, že se teď většina lidí snaží přemýšlet více dopředu a vidět ideálně alespoň za dva rohy. Diskutuje se více o životních pojištěních, o investičních fondech, o kryptoměnách a v neposlední řadě i o nemovitostech,“ říká David Novotný, majitel a jednatel nezávislé realitní společnosti Bohemian Estates International.

 

Ta se mj. věnuje i správě bytů na krátkodobý pronájem a z první řady tak mohla sledovat, jak se roky budovaný ekonomický sektor během pár týdnů zhroutil jako domeček z karet. „Krátkodobé pronájmy bezpochyby utrpěly nejvíce a nedělám si iluze o tom, že se mnoho lidí z vlastnictví takového domu nebo bytu snažilo na jaře po první vlně pandemie koronaviru co nejrychleji dostat ven. My jsme však přišli na způsob, jak vlastníkům těchto nemovitostí zajistit stabilní příjem z pronájmu, jednoduše jsme se trochu přeorientovali na jinou klientelu. Námi spravované nemovitosti tak zůstaly nadále výdělečné,“ hovoří Novotný o změně strategie, kterou společnost Bohemian Estates International musela v minulém roce aplikovat. V tom však podle něj spočívá jedna z výhod investic do nemovitostí.

 

„Nemovitosti jsou jednak velmi stálé, lidé budou vždy muset mít střechu nad hlavou. Jednak lze ale způsob jejich využití přizpůsobit situaci. Můžete v nich sami bydlet, můžete je pronajímat dlouhodobě a v momentě, kdy se do Čech vrátí cestovní ruch v plném rozsahu, můžete znovu obnovit pronájem krátkodobý. A kdyby bylo nejhůř, vždy můžete nemovitost prodat. Ani na jedné variantě nebudete tratit. Tedy za předpokladu, že budete na své straně mít zkušenosti a know-how,“ dodává Novotný.

 

Aktuálně navíc hypotéky dosahují nízkých úrokových sazeb, a přestože jsou podmínky pro získání hypotečního úvěru přísnější, než tomu bylo například loni touto dobou, levněji hypotéky v následujících letech pravděpodobně neseženete. Rozhodnete-li se však do nemovitosti investovat, měli byste mít alespoň na začátku jasně stanovenou strategii. „Plánuje-li někdo kupovat investiční nemovitosti, rádi mu ji pomůžeme najít, vyjednáme slevu a postaráme se i o správu a případný prodej v budoucnu. Tím dosáhneme maximalizace výsledného zisku a předejdeme případným problémům. Stačí nás tak kontaktovat a společně s klientem už určíme nejefektivnější postup, který zaručí, aby nemovitost byla tou profitabilní investicí, jakou od ní očekáváme,“ uzavírá Novotný za Bohemian Estates International.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: