Málokdy se o svou imunitu a zdraví strachujeme tolik jako v čase zimních plískanic a řádících chřipkových epidemií. V těchto měsících se dramaticky zvyšuje nemocnost dětí i dospělých a čekárny u lékaře jsou plné kýchajících lidí se skleněným pohledem a krůpějemi potu na čele. Jak zařídit, aby vás zimní slota neupoutala na lůžko?
Existuje mnoho účinných způsobů, jak přirozeně posílit imunitu, která funguje jako osobní armáda, zuby nehty bránící naše zdraví. Imunitní procesy jsou dokonale funkční a propojený celek, který má nesnadný úkol – ochránit vaše zdraví. Dojde-li k jejich narušení či oslabení, nemohou tento úkol spolehlivě plnit, a my tak podléháme nejrůznějším nemocem, od banálního nachlazení přes alergie a kožní problémy až k závažným chorobám, jako je rakovina. Platí, že nejlepší obranou je vždy prevence. Obzvláště v chladných měsících, kdy je celková únava organismu největší a nápor bacilů sílí.
Jak si poradit s oslabenou imunitou?
Při prudkých výkyvech počasí je tělo výrazně oslabené. Cítíme se unaveni, organismus je náchylnější a hrozí nám onemocnění dýchacích cest. Oslabenou imunitu mívají především děti, jejichž imunitní systém ještě není plně rozvinut, a senioři, u kterých je imunita naopak do jisté míry opotřebována. Týká se to ale doslova každého z nás. Co tedy dělat pro posílení obranyschopnosti našeho organismu?
Měli bychom upravit svoji výživu, být fyzicky přiměřeně aktivní, omezovat stresové situace a vhodným způsobem otužovat svůj organismus. Především v situacích, kdy máme sníženou obranyschopnost, mají své nezastupitelné místo vitaminy, probiotika a enzymy. Probiotika příznivě ovlivňují střevní mikroflóru. U vitaminů, které organismus nevyrábí, musíme dbát na jejich pravidelný přísun. V našem těle se stávají důležitou složkou enzymů. A bez enzymů by nemohly probíhat žádné biochemické procesy. Dokonce by bez nich ani neexistoval život.
Enzymy, režiséři imunitního systému
Některé enzymy v našem těle řídí správné fungování imunity. Dokáží ji nastartovat, zvýšit její obranyschopnost a ve správný okamžik zase dovedou její aktivitu utlumit. Udržují tak imunitní systém ve zdravé rovnováze. Jestliže je ale naše imunita oslabena, podpoříme činnost enzymů, které řídí imunitní pochody v našem těle, dodáním obdobných enzymů zvenčí. Na rozdíl od jiných léků přírodní enzymy nezasahují proti projevům ani původci určitého onemocnění, ale mobilizují imunitní systém, aby se s nemocí nebo její hrozbou vypořádal co nejlépe sám.
Nejznámější enzymový lék je volně prodejný Wobenzym, který si kupují lidé po celém světě už 40 let. Pomáhá při léčbě širokého okruhu onemocnění – působí proti zánětům, otokům a poruchám imunity. Účinnost prokazují četné studie, které prokazují, že lidé užívající pravidelně Wobenzym prodělávají o polovinu méně infekčních nemocí.
Duševní pohoda
Imunitu významně oslabuje také psychické napětí a stres. Duševní hygiena patří mezi důležité a nedílné aspekty životosprávy. Cíleně si budujte životní nadhled, obklopujte se pozitivními lidmi a nikdy neztrácejte úsměv na rtech. Pamatujte, že negativní myšlenky vytvářejí negativní náladu a tou přímo ovlivňujeme i naše okolí, které nám negativní vlny vrací zpět. Nepodceňujte ani sílu kvalitního spánku. Zmůže opravdu hodně. Během něj se tělo i mysl zvládne zregenerovat a o to lépe budete čelit výzvám nového dne. I když je venku sychravo a deštivo, není důvod sedět znuděně doma. Pozvěte si návštěvu, jděte do kina, na večeři, do sauny, do divadla, vyrazte na wellness víkend. Zkrátka dělejte vše, na co nebyl v létě čas.