Hubnutí jako novoroční předsevzetí nemusí skončit nezdarem

Hubnutí jako novoroční předsevzetí nemusí skončit nezdarem

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

 

Novoroční předsevzetí a přání zhubnout. Tyto pojmy jsou podobně nerozlučné jako hodování o Vánocích a zákonité nabírání přebytečných kil. Vedle odhodlání žít zdravěji, více se hýbat a skoncovat s kouřením patří k nejčastějším a již tradičním změnám k lepšímu, které si v novém roce plánujeme. Cesta za štíhlejším já nemusí být tak trnitá, stačí jen držet se při zemi pomocí jednoduchých pravidel.

Zatímco posilovny v předvánočním čase zely prázdnotou a lidé jako pohybovou aktivitu raději volili závod s časem i druhými při shánění dárků, uklízení domácností a pečení cukroví, v lednu se začínají plnit k prasknutí a do jejich dveří často zavítají i zapřisáhlí nesportovci. Stačí však, aby uplynulo pár týdnů, a pověstný novoroční zápal poleví, jakmile ty nejhorší výčitky svědomí po svátečním přejídání vezmou za své. Ve fitness centrech pak opět najdete jen pár nejvytrvalejších jedinců a na pozapomenutých cvičebních úborech pohozených v rohu se brzy začne vytvářet souvislá vrstva prachu. Čím to, že tolika lidem motivace nevydrží dlouho a řada snů o hubenějším těle zůstane nezrealizovaných?

Hlavně nepřepálit start

Co se stane, když se s veškerou vehemencí vrhnete do sportování a z polehávání na gauči přejdete rovnou k vytrvalostnímu sprintu? Zákonitě vám brzy dojde palivo, vydáte se ze všech sil a skončíte ne v cíli, ale na začátku trati. Kromě rozumného rozvržení energie je předpokladem k úspěchu stanovování reálných cílů. Pokud ručička na váze atakuje stokilovou hodnotu, sotva budete mít za dva měsíce tělo brazilské topmodelky. Chyba, jíž se mnozí dopouštějí, je definování cílů absolutně nepřiměřených vzhledem k výchozí pozici. Příliš vysoká očekávání a požadavek na jejich splnění v krátkodobém časovém horizontu jsou zaručenou cestou k demotivovanosti a následnému selhání. Na vině bývá také slabá vůle a netrpělivost. Nevidíme-li ihned ohromující výsledky, často započatý boj vzdáváme. Přitom úprava životního stylu, trvalé snížení hmotnosti a zlepšení kondice je dlouhodobým procesem. Je třeba se obrnit trpělivostí. Neznamená to, že si nemůžete čas od času odpustit nějaké to provinění, důležité je nerezignovat a nepolevovat ve svém dlouhodobém snažení.

Systematický trénink

Jen málo lidí si může dovolit platit si služby profesionálního trenéra a hubnout tak pod dozorem. Nicméně pravdou je, že člověk potřebuje mít kvalifikované informace, aby zvolil vhodný postup a jeho počínání mělo nějaký rozvrh a strukturu. Nemusíte rozbíjet rodinnou kasičku, stačí zapátrat po dostupných možnostech, jež možná na první pohled nejsou tak zjevné. Zjistěte, jakou podporu vám v oblasti zdravějšího života může dát zdravotní pojišťovna. Tyto instituce už dávno nejsou určeny pouze k odvádění zákonného pojištění, ale angažují se i v nadstavbových programech na zlepšení zdraví. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR má dokonce svůj vlastní projekt na podporu zdraví, kondice a prevence Zdraví jako vášeň, který funguje již více než pět let. Skrz něj jsou pojištěncům k dispozici propracované tréninkové programy, rady a doporučení od profesionálních pohybových koučů, inspirativní materiály, z nichž můžete podle individuálních požadavků čerpat a inspirovat se jimi.

Zapojte přirozený pohyb

Zhubnout zdravě a efektivně je možné pouze kombinací upraveného jídelníčku a vhodného pohybu. Toto jsou dva nejdůležitější pilíře, o které se musí opírat každá snaha o zdravější a štíhlejší tělo. Spíše než na dramatické změny vsaďte raději na pozvolné, přirozené a nenásilné budování správných návyků. Pro začátek zkuste do svého života dostat více přirozeného pohybu – vyřizovat běžné denní pochůzky pěšky, naordinovat si alespoň dvě větší procházky týdně, nepoužívat výtah a chodit do schodů, oprášit zapomenuté kolo. Rozložte si velký cíl na sérii menších, snadno dosažitelných cílů. V průběhu cesty budete pozitivně motivováni dílčími úspěchy a nebudete polevovat ve svém úsilí.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: