Ergonomické pracovní místo významně napomáhá eliminovat bolest zad

Ergonomické pracovní místo významně napomáhá eliminovat bolest zad

vloženo do: ZDRAVÍ | 0
facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

Pokrok zastavit nelze, proto ubývá fyzických profesí a čím dál více lidí ve vyspělých zemích vykonává práci od počítače. Až tři čtvrtě Čechů má sedavé zaměstnání. Několikahodinové sezení na jednom místě s sebou přitom přináší velké množství zdravotních rizik. Patří mezi ně bolesti krční páteře a zad, které se navíc v průběhu života často opakují. Jak těmto bolestem předcházet, nebo je alespoň zmírnit?

Při současném životním stylu prosedíme velkou část život a to s sebou přináší řadu skrytých zdravotních rizik. Celková doba sezení čítá u některých profesí až dvanáct  hodin denně. Při nedostatečném pohybu se celý metabolismus zpomaluje, zastavuje se cirkulace lipázy, což je enzym rozkládající tuky, a tím se mimo jiné snižují schopnosti systému zbavovat se toxických látek. Výsledkem je významně vyšší riziko civilizačních smrtelných nemocí, jako je rakovina, cukrovka nebo infarkt.

Jak správně sedět?

Velkou pozornost bychom proto měli věnovat správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. „Základem je samozřejmě správná, ergonomicky tvarovaná židle. Na ní seďte tak, aby dolní končetiny byly rozkročeny na šířku pánve. Držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále. Důležité je také nastavit si správnou výšku kancelářské židle tak, aby se chodidla dotýkala země celou svou plochou. Zároveň s tím by od sebe měla být chodidla na šířku pánve a kolena by měla směřovat ke špičkám nohou. Pokud nemůžete vhodně upravit výšku židle, doporučujeme dát si pod nohy podložku,“ říká Martin Kraus z české společnosti MAKRA DIDAKTA, která se specializuje na výrobu vybavení do mateřských a základních škol. Právě tato kategorie patří k nejpřísněji regulovaným co se týče hygienických a zdravotních norem.

Mezi záda a opěradlo židle také můžete vložit malý polštářek. Ten zajistí přirozené prohnutí páteře. Podepření zad totiž ulehčí vzpřímené sezení, aniž by byly svaly kolem páteře zvlášť namáhány. Pokuste se vytvořit tento návyk na správné sezení. Jednoduchá zdravotní prevence je základ. Pokud bojujete s bolestí zad delší dobu, na prevenci je nejspíše pozdě a je potřeba přikročit k aktivní nápravě. Odborníci varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě, což je spojeno i s vysokými finančními nároky na další léčbu. K prevenci i řešení bolestí zad je potřeba optimální kombinace pohybu, fyzioterapie a výživy

Zvyšte pohybovou aktivitu během pracovního dne

Ve většině profesí je dnes vyžadována práce s počítačem. Když už u něj tedy musíte sedět, naučte se alespoň aktivnějšímu sezení. Nařiďte si na svém telefonu zhruba každých třicet minut upozornění, které vám připomene, že si máte dát minimálně dvouminutovou přestávku, protáhnout se a ideálně se jít projít. Zvažte také, zda vaši pracovní židli nenahradit alternativou, která vás i při sezení donutí zapojit více svalů. Jde hlavně o balanční polštáře, které vás díky mikrobalancování nutí neustále korigovat rovnováhu, automaticky zapojovat více svalů celého těla a zlepšovat flexibilitu.

facebooktwittergoogle_pluspinterestlinkedinmail

A co vy na to?

:D :-) :( :o 8O :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: